Akcje na Mazowszu – podsumowanie roku 2021

24 stycznia 2022
15:34
Woj. mazowieckie

Mazowsze w liczbach:

5166 wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050

458 członków Stowarzyszenia

30 kół powiatowych

500 przeprowadzonych akcji

Mazowsze to przede wszystkim ludzie pełni pozytywnej energii, siły, entuzjazmu i chęci do działania. W naszych strukturach są ci, „którzy chcą zmieniać Polskę krok po kroku, działając lokalnie, charytatywnie, proekologicznie”. W naszym DNA zakodowana jest wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Myślimy w kategorii „pokolenie, nie kadencja”. Dlatego aktywnie wspieramy rozwój dzieci i młodzieży, starając się  spełniać ich marzenia.  

W roku 2021 udzieliliśmy pomocy osobom dotkniętym kryzysem bezdomności, chorym ze spektrum autyzmu, a także wzięliśmy udział w akcjach pomocowych dla uchodźców. 2021 rok to także wiele przedsięwzięć ekologicznych – od znanych w całej Polsce akcji zbierania opon i śmieci pozostawionych wzdłuż rzek czy w lasach, po akcje dotykające problemu braku funkcjonowania systemu kaucyjnego dla opakowań. Miały miejsce również akcje edukacyjne, np. jak zmierzyć się z problemem mowy nienawiści, dotykającej nas w mediach społecznościowych. 

W 2021 roku działo się tak wiele, że trudno byłoby wymienić wszystkie nasze akcje i wspólne działania. Było ich 500 na całym Mazowszu!

Oto tylko wybrane nasze działania… 

Akcje o charakterze sportowym, pomocowym i edukacyjnym w celu usprawnienia zdrowia fizycznego i psychicznego.

W lutym 2021 roku zorganizowano Tydzień Zdrowia Psychicznego. W centrum Warszawy zainicjowano ogólnopolską sztafetę biegową #2050Kroków. Celem akcji #RuchToDobryDuch było zachęcenie innych do wyjścia na świeże powietrze na spacer czy lekki jogging. Wyzwanie polegało na robieniu w określonym czasie co najmniej 2050 kroków dziennie. Motywując się do aktywności, wyzwalamy endorfiny, a tym samym poprawiamy samopoczucie swoje i bliskich. Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. 

Zainicjowaliśmy akcje  #Gramywkolory, ukierunkowaną na pomoc oddziałom dziecięcym szpitali psychiatrycznych i ośrodków zdrowia psychicznego w postaci zbiórek rzeczowych oraz #Artterapia – która jest wsparciem dla ośrodków pomocy psychiatrycznej. Działania polegały na zbiórce materiałów potrzebnych do prowadzenia zajęć. Zorganizowaliśmy też szereg spotkań edukacyjnych dotyczących problemu zdrowia psychicznego.

W październiku 2021 wolontariusze Ruchu Polska 2050 z powiatu lipskiego zorganizowali mecz piłki nożnej pomiędzy Klubem Sportowym Video Ciepielów a Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Hucie koło Lipska nad Wisłą. Mecz zapadł w pamięć wszystkim uczestnikom i obserwatorom: efektowne akcje, szlachetna rywalizacja, wspaniała zabawa zakończona integracją środowisk.

Dzięki minigrantowi, który otrzymał powiat grodziski, wolontariusze zmierzyć się z problemem trollingu i mowy nienawiści w mediach. W trakcie warsztatów nauczyli się oni jak najlepiej reagować na nienawistne komentarze, tak aby zredukować poziom agresji i stresu. Wolontariusze przez kilka tygodni intensywnie przeglądali lokalne grupy na Facebooku, zgłaszając administratorom wszystkie przypadki mowy nienawiści, trollingu i fakenewsów.

Książka dla Rodaka

Akcja organizowana przez ekipę Bródno-Białołęka-Targówek we współpracy z Fundacja dla Rodaka polegała na zbieraniu książek dla repatriantów z Kazachstanu i Syberii oraz rodaków na Wschodzie. Dzięki Wolontariuszom z Polska 2050 Zagranica, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dzieci mają skrzydła”, wiele książek  przekazano  dzieciom i młodzieży z Domów Dziecka „Jaś” i „Małgosia” w Równem. Pomysłowość, pracowitość i poświęcenie – znaki firmowe ruchu wolontariackiego Polska 2050 sprawiły, że w ciągu 40 dni zgromadzono i przekazano ponad 5000 atrakcyjnych tytułów o łącznej wadze blisko 1,5 tony!

Udział w Światowym Dniu Autyzmu, wsparcie osób niepełnosprawnych. 

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Poziom wiedzy naszego społeczeństwa o autyzmie jest niewystarczający. Wciąż żywe są i krzywdzące stereotypy, które znacząco wpływają na życie i aktywność społeczną osób w spektrum autyzmu i ich rodzin.  Obecnie przedstawiciele Zespołu ds. Autyzmu współpracują ze Strategie2050 przy tworzeniu panelu dotyczącego Osób z Niepełnosprawnościami oraz nad projektem Miejsca Przyjazne Autystom.
W trakcie cyklu spotkań w ramach akcji #PoznajMysię w Radomiu głównym celem była zbiórka funduszy na budowę pierwszego w mieście ogrodu sensorycznego dla osób z niepełnosprawnościami. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem z Radomia. Podczas kilku godzin wspaniałej zabawy wolontariusze z Radomia zebrali prawie 9,5 tysiąca złotych na budowę i wyposażenie ogrodu.

Zbiórka żywności dla czeczeńskich rodzin. 

Kobiety z rodzin czeczeńskich dotychczas utrzymywały się głównie z pracy w gastronomii czy sprzątania biur i mieszkań. Pandemia pozbawiła je możliwości pracy, a w efekcie – środków do życia. W odpowiedzi na tą sytuację zorganizowano zbiórkę rzeczową i zaoferowano pomoc w poszukiwaniu pracy. Wolontariusze z Mazowsza wysłali jasny przekaz – „Chcemy, żeby dobro, które rodziny czeczeńskie na co dzień okazują starszym i samotnym z Domu Spokojnej Starości w Radości, bezdomnym i psiakom ze schronisk, udzielając się w wolontariatach, wróciło do nich ze zdwojoną siłą”. 

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności 

Mazowsze regularnie pomaga takim instytucjom jak: Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Klubokawiarnia „Życie jest fajne” – miejsce pracy dorosłych autystów, Fundacja „Daj Herbatę”, Fundacja Kapucyńska, Fundacja Serce Miasta, Schronisko „Betlejem”, Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich i wiele innych.

Dzięki życzliwości warszawskiego restauratora przeprowadzona została Akcja #ŁańcuchyDobra, w wyniku której z likwidowanej warszawskiej restauracji przekazano do w/w instytucji wyposażenie w postaci: pralek, koców, zastawy stołowej czy wyposażenia kuchni.

W kwietniu dwóch naszych wolontariuszy Michał i Patryk, odwiedziło Klubokawiarnię „Życie jest fajne” – miejsce pracy dorosłych autystów z propozycją pomocy dla osób w kryzysie bezdomności przy Narodowym Spisie Powszechnym. Podczas cyklicznych spotkań trwających kilka tygodni spotkali wielu fantastycznych ludzi, którym pomogli w dopełnieniu obowiązku spisu powszechnego. 

W każdy drugi poniedziałek miesiąca wolontariusze z Bemowa przygotowują ok. 100 kanapek dla Fundacji „Daj herbatę” wspierającej osoby ubogie i w kryzysie bezdomności, które co tydzień są rozdawane  w okolicach Dworca Centralnego tłumnie zebranym osobom oczekującym  na pomoc żywnościową. 

Kawiarnię „Życie jest fajne” wspiera też stale ekipa z Ursusa i Włoch dostarczając w każdy pierwszy wtorek miesiąca upieczone ciasta, które są dodatkiem do wydawanych w kawiarni bezpłatnych posiłków.
Wolontariusze z Wołomina Polska 2050 – Lidia, Mariola i Marcin, w ostatniej chwili uratowali życie bezdomnego Krzysztofa, którego znaleźli nieprzytomnego w jednym z ogródków działkowych. Po wezwaniu pogotowia okazało się, że mężczyzna znajdował się w stanie skrajnego wycieńczenia organizmu. Ich szybka reakcja uratowała ludzkie życie. Dziś, ponad pół roku po tym wydarzeniu, cała historia doczekała się szczęśliwego zakończenia – dzięki naszej pomocy  pan Krzysztof odebrał klucze do mieszkania, otwierając nowy rozdział w swoim życiu.

Ogród dla Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w Warszawie.

Ekipa z Koła Ursus-Włochy pokazała, że można łączyć ze sobą działania na rzecz ekologii i osób dotkniętych kryzysem bezdomności. W Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej razem z mieszkającymi w niej osobami, stworzyli społeczny ogród warzywny. Zadbano, aby materiały użyte do budowy pochodziły z recyklingu. Sadzonki do uprawy wyhodowali sami albo dostali od zaprzyjaźnionego gospodarstwa ogrodniczego. Organizatorom chodziło też o to, żeby do projektu zaangażować okolicznych mieszkańców, stąd pomysł na zbiórkę ziemi ogłaszaną na lokalnych forach. Plan się powiódł i ogród powstał, a mieszkający w Misji panowie doglądali rośliny, aby następnie wykorzystać je do przygotowywania codziennych posiłków. Na koniec lata odbył się tam piknik w ramach akcji #PoznajmySię ze wspólnym gotowaniem.

Eko-akcje

Aby móc zapewnić dobrą przyszłość Polakom, musimy dbać też o naszą planetę. Podczas eko-spacerów wolontariusze zajmują się sprzątaniem swoich okolicznych zielonych terenów. W gminie Tłuszcz zebrano 3 kontenery złomu  oraz 70 worków odpadów szklanych i plastikowych, natomiast ekipa z powiatu piaseczyńskiego zebrała największą liczbę opon – ponad 1400 sztuk. To tylko niektóre z działań “porządkujących”.

Na początku września wolontariusze z powiatu piaseczyńskiego wzięli udział w Jarmarku Piaseczyńskim. Ich stanowisko promowało Polskę na zielonym szlaku. Kierując się zasadą, że najlepiej edukuje się  przez zabawę, wspólnie z mieszkańcami zrobili 50 karmników dla ptaków i prawie setkę świec z wosku pszczelego. Rozmawiali o tym jak mądrze dokarmiać ptaki, poprawnie segregować śmieci oraz zmniejszyć swój ślad węglowy. Zrobili ekologiczne proszki do prania oraz bomby kwietne. Rozdanych zostało mnóstwo wielorazowych woreczków na zakupy. 

Projekt Pszczoły murarki dla Ogrodu Społecznościowego Fort, z którego jest bardzo dumne koło Bemowo  został zrealizowany w ramach wiosennej edycji minigrantów. W czasie kwitnienia jabłoni umieszczonych zostało w ogrodzie prawie 1000 kokonów wraz ze specjalnymi domkami dla murarek. Piękne domki i atrakcyjna plansza edukacyjna przyciągają uwagę licznych spacerowiczów w parku Fort Bema, dostarczając im szerokiej wiedzy o życiu tych owadów.  Na wiosnę pojawi się w Ogrodzie kolejne pokolenie pszczół murarek.  Będą one znów cieszyć przechodniów swoją pracą i pomagać w zapylaniu pobliskich drzew i kwiatów.

Akcja #Kaucjasieoplaca to event zorganizowany przez połączone ekipy z Bielan i Białołęki wraz z zespołem eko-ambasadorów. Główną ideą było stworzenie mobilnego punktu do zbierania odpadów. Akcja ta miała pokazać mieszkańcom Warszawy, korzyści z prostego i motywującego do zbiórki systemu kaucyjnego. Zamiast zanieczyszczać środowisko i naszą okolicę, butelki wrócą do obiegu gdy nada się im wymierną wartość.

Pomoc dla pogorzelców na Podkarpaciu

Wystarczyła chwila, żeby wszystko, na co pracowaliśmy całe życie uległo zniszczeniu”…. „Żadne słowa nie opiszą tego, co zobaczyliśmy. Setki strażaków, wolontariuszy zaangażowanych w segregowanie i dostarczanie rzeczy bezpośrednio do potrzebujących. Ogromne zmęczenie, ale też ogromna wdzięczność w oczach pogorzelców” – mówi Katarzyna Kacpura, liderka powiatu wyszkowskiego. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wolontariuszy z Mazowsza udało się zebrać najpotrzebniejsze artykuły, a ekipa z powiatu wyszkowskiego dostarczyła je do Nowej Białej. Przekazane zostały narzędzia pomocne przy pracach remontowo-porządkowych oraz  artykuły higieniczne, 40 par kaloszy i 40 par butów sportowych od powiatu grodziskiego.

Całoroczna pomoc  dla Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich 

Odwiedzając to miejsce  serce rośnie, kiedy widzimy jak  pracownicy domu oraz liczni wolontariusze z Mazowsza dbają o Powstańców. Przeprowadzane są warsztaty z muzykoterapii czy przeszkolenie, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych. Warte odnotowania jest zorganizowane w czasie pandemii spotkania online, podczas których wolontariusze pomagali Powstańcom komunikować się przez Internet. 

Wsparcie Domów Samotnej Matki

W akcję cyklicznego wsparcia Domu Samotnej Matki na Pradze zaangażowani są członkowie i wolontariusze Polski 2050 niezależnie od przynależności do swojego koła dzielnicowego. Inicjatywa ta polega na zbiórce ubrań, sprzętów czy pomalowaniu pomieszczeń.

Jedna z najmłodszych ekip w województwie – wolontariusze z Kozienic, zorganizowała w połowie października spotkanie z mieszkańcami, połączone ze zbiórką funduszy na remont Domu Samotnej matki Victoria w Majdanach koło Kozienic. Był słodki i zdrowy poczęstunek, kawa, napoje. Dla dzieci były dostępne ciekawe atrakcje aby w tym czasie dorośli mogli zagrać w szachy i porozmawiać o programie Polska 2050. Spotkanie przerodziło się w cykliczną pomoc dla Domu,  polegającą na przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych.

Pakiety ratunkowe i zbiórki rzeczowe na granicę

Mazowsze nie jest obojętne na to co dzieje się na wschodniej granicy. Solidaryzujemy się z wszystkimi, których ten kryzys dotknął: żołnierzami, strażą graniczną, mieszkańcami regionu, samorządami, także z chorymi, głodnymi, którzy zostali oszukani przez Łukaszenkę. Nasze stowarzyszenie przygotowało pakiety ratunkowe, które chcemy przekazać potrzebującym uchodźcom.” – podkreśliła Ewa Kalbarczyk, nasza mazowiecka ekspertka ds. społecznych.

Mazowsze zainicjowało dwie zbiórki finansowe, w których zebrano około 40 tys. zł. na pakiety ratunkowe dla uchodźców przetrzymywanych na granicy oraz kilkadziesiąt transportów z pomocą rzeczową. 

Jak twierdził Demokryt – „Ludzie stają się dobrzy przez ćwiczenie i praktykowanie dobroci”, a więc my będziemy ją praktykować, tak długo, jak tylko będzie to możliwe.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050