TAK! dla Rodzin Zastępczych

01 czerwca 2022
Woj. świętokrzyskie

W niedzielę 29 maja w Muszli Koncertowej Parku Miejskiego w Kielcach odbył się piknik rodzinny dla dzieci objętych pieczą zastępczą pod hasłem: „TAK! dla Rodzin Zastępczych”.
Po przywitaniu zaproszonych gości głos zabrały koordynatorka krajowa akcji „Razem dla Rodzin Zastępczych” Paulina Łączyńska i koordynatorka regionalna akcji oraz liderka powiatu kieleckiego Grażyna Kuna. „ Głównym celem pikniku jest promocja idei rodzicielstwa zastępczego. Ze względu na sytuację w kraju i zagranicą zaprosiliśmy również dzieci z Ukrainy, które uczą się w szkole podstawowej w Kielcach. Dla nich właśnie nasze miasto, nasza Ojczyzna jest obecnie zastępczym domem” – powiedziała Grażyna Kuna. „Mam nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu powstanie trochę nowych rodzin zastępczych” – podkreśliła Paulina Łączyńska.

Zaproszenie na piknik przyjął Pan Senator Jacek Bury, który rozpoczął piknik, zapraszając wszystkich do zabawy i podkreślił: „Pomagajmy sobie, pomagajmy dzieciom, pomagajmy Ukrainie”.
W trakcie pikniku można było pozyskać wiele informacji dotyczących rodzin zastępczych. Pani Beata Rogowska – dyrektorka Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach pochwaliła swoje rodziny zastępcze, że „ są wytrwałe, cierpliwe i mają szeroką wiedzę jak wychowywać dzieci, gdyż każde dziecko potrzebuje bezpieczeństwa, zrozumienia i życzliwości” i podziękowała naszemu stowarzyszeniu  za wsparcie dla rodzin zastępczych w Kielcach. Jedna z rodzin zastępczych opowiedziała o swoich doświadczeniach i zachęcała do bycia rodzicem zastępczym, twierdząc, że „dajemy szczęście nie tylko dzieciom, ale również sobie”.

„Inwestycja w najmłodszych jest najlepszą inwestycją w naszą przyszłość, naszego miasta i naszego kraju” – potwierdził Grzegorz Forkasiewicz, wieloletni wójt gminy Rytwiany i członek naszego stowarzyszenia. Pan Poseł Jacek Bury wyjaśnił genezę zajęcia się problematyką pieczy zastępczej. „To jest idea, która przyświeca całemu ruchowi Szymona Hołowni. Budujmy coś na przyszłość dla ludzi, a nie dla samych siebie i cały ruch wokół tego działa. Stąd piecza zastępcza i chęć pomocy tym, którzy są najbardziej potrzebujący, którzy ucierpieli od losu i nie mają takich warunków jak inni. Bądźmy solidarni, współczujący, bądźmy razem”– odpowiedział Jacek Bury.

W czasie trwania pikniku organizatorzy zapewnili dzieciom i ich rodzinom mnóstwo atrakcji. Nie zabrakło występów artystycznych – na scenie pojawiły się utalentowane  dzieci z rodzin zastępczych oraz z Ukrainy. Odbyły się pokazy Szkoły Tańca DANCE z Kielc, grupy breakdancerów BŁĄD SYSTEMU ze Skarżyska-Kamiennej czy Kieleckiego Klubu Karate. O ścieżkę muzyczną zadbali  wokalistka Daria Szymańska oraz DJ Sebastian Fert. Wielkiego wzruszenia dostarczyła widowni utalentowana skrzypaczka Katerina z Ukrainy, dając krótki koncert skrzypcowy.

Ponadto w programie była prezentacja plakatów pt. „Wymarzony Dom” wykonanych przez rodziny zastępcze. Odbyły się spotkania i konsultacje dotyczące rodzin zastępczych. W trakcie pikniku zgłosili się kandydaci na rodziców zastępczych.

Na zakończenie funkcjonariusze Kieleckiej Policji przeprowadzili konkursy dla dzieci  pt. „Bezpieczne wakacje”.
Każde dziecko również mogło wejść do zabytkowego wozu strażackiego i spróbować swoich sił w gaszeniu pożaru hydronetką. Nie zabrakło malowania twarzy i wodnych tatuaży, wspólnego rysowanie kredą, baniek mydlanych i smakołyków z cukierni. Na pikniku nie zabrakło wielu gestów solidarności z Ukrainą. Dzieci utworzyły krąg wokół narysowanej kuli ziemskiej machając chorągiewkami w kolorach Polski i Ukrainy.

Zjednoczenie wokół wspólnej sprawy grupy ludzi z całego regionu przyniosło wspaniały efekt, a najcelniej podsumowała to jedna z wolontariuszek – „Współpraca naszych powiatów to już tradycja, dobra praktyka i znak firmowy Polska 2050 Świętokrzyskie”.

Piknik objęty został patronatem honorowym Prezydenta Miasta Kielce. Imprezę medialnie wsparali: Echo Dnia Świętokrzyskie, TVP Kielce, TV Świętokrzyska i inne.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali w organizacji pikniku, a także lokalnym i zagranicznym sponsorom.