PIKNIK NA PLANTACH w Gostyniu

29 maja 2023
Woj. wielkopolskie

W słońcu, wśród uśmiechniętych twarzy, z fantastyczną energią i cudowną atmosferą odbył się PIKNIK NA PLANTACH w Gostyniu, w Wielkopolsce. Członkowie i wolontariusze stowarzyszenia Polska 2050 zorganizowali szereg atrakcji. Głównym celem pikniku było promowanie edukacji ekologicznej poprzez zabawę.
W części parku posadziliśmy drzewa – lipy, które są przyjazne bioróżnorodności, w ramach ogólnopolskiej akcji  „Akacja i nie ma lipy”. Można było również zdobyć tak cenną umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a dzieci wręcz chłonęły tę wiedzę. Dużym optymizmem napawał fakt, że wiele dzieci zna podstawy pierwszej pomocy.
W jednym z rozstawionych namiotów odbywał się pomiar poziomu glikemii, czyli ilość cukru we krwi, gdzie odwiedzały nas głównie  osoby dorosłe. Przeprowadzono kilkadziesiąt pomiarów, z czego dwa były podwyższone, a osoby te zostały poinformowane przez profesjonalną edukatorkę diabetologiczną, co dalej należy robić, gdzie się udać aby przeprowadzić pełną diagnostykę.
Obok namiotów rozstawione były tzw. dmuchańce, gdzie dzieci mogły oddać się zabawie.
Wolontariusze Polski 2050 rozdawali przechodniom koperty z nasionami roślin miododajnych. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Gostyniu, w parku na plantach zawisną też budki lęgowe dla ptaków, które wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 sami wykonali na rzecz „gostyńskich” ptaszków.
Największym powodzeniem cieszył się konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży z fantastycznymi nagrodami. Dzięki takim działaniom wolontariusze chcą wpajać młodym ludziom miłość do przyrody i uświadamiać, jak jest ona  istotna dla naszego życia. Dzieci miały też możliwość wykazania się zdolnościami artystycznymi, gdyż mogły malować farbkami na rozłożonych wokół kartonach.
Nie zapomnieliśmy również o fantastycznych Mamach !  Było mnóstwo uśmiechów i nie skrywanych wzruszeń. Na koniec dzieci posadziły kwiaty ogrodowe do doniczek, które następnego dnia zostały dostarczone do Domu Samotnej Matki w Piaskach, pod Gostyniem, by te pamiętały, że okazywanie szacunku matkom ma ogromny wymiar społeczny.
W czasie całego, ciepłego popołudnia w Gostyniu grała muzyka, rozdawano jabłka i uwielbiane przez dzieci balony.

– To był fantastyczny czas spędzony w przyjaznej atmosferze wśród Gostynianek i Gostynian – podkreślają organizatorzy Pikniku

– To nie ostatnia taka akcja, będą kolejne niebawem – zadeklarowała liderka powiatu gostyńskiego Mariola Smektała.