Święto Kobiet w Stowarzyszeniu Polska 2050

08 marca 2023
Woj. małopolskie, Woj. mazowieckie
Święto Kobiet kojarzone jest z czasami PRL. Mało kto wie, że święto to ma ponad stuletnią historię. Jego geneza pochodzi  ze środowisk kobiet pracujących w branży odzieżowej w Stanach Zjednoczonych.

W dniu 8 marca 1908 r. doszło do protestu, w trakcie którego blisko 15 tysięcy pracowników tej branży mocno powiązanej z nowopowstałą Partią socjalistyczną domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Partia wyszła z inicjatywą upamiętniania protestu i uznania dnia 8 marca Dniem Kobiet. Z kolei w roku 1910 w Kopenhadze podczas Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek ustanowiono ten dzień Międzynarodowym Świętem Kobiet.

Pomimo biegu lat i zmian pokoleniowych, kobiety dalej muszą domagać się respektowania swoich praw w przestrzeni zawodowej czy publicznej. Wiemy też dobrze, że Polska jest krajem, w którym prawa kobiet są wciąż niewystarczająco chronione. Stowarzyszenie Polska 2050 zabiera głos w najważniejszych dla kobiet sprawach. Ogólnopolska Grupa Do Spraw Kobiet edukuje i sprzeciwia się przemocy wobec kobiet, przypomina o profilaktyce raka piersi i innych chorób, wspiera kobiety w kryzysie ubóstwa oraz bezdomności. Organizuje zbiórki dla kobiet uciekających przed wojną.

Najnowsze dwie akcje to kampania społeczna #StopCatcalling, która uświadamia i uwrażliwia Polki i Polaków na problem molestowania w przestrzeni publicznej oraz #MenstruacjaToNieTabu, skupiającej się na edukacji i łamaniu tabu wokół naturalnego cyklu kobiecego organizmu.
W dniu kobiet wszystkim paniom życzymy spokojnego i zdrowego życia w kraju, który dba o Wasze prawa i troszczy się o Wasze bezpieczeństwo!
Stowarzyszenie Polska 2050 robi co może, abyście tak właśnie mogły się czuć. Dlatego, zamiast tradycyjnych kwiatów w całym kraju wolontariusze będą dziś rozdawać… pory. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że to dobra pora na badania profilaktyczne którym powinny się poddawać kobiety. Do każdego pora dołączymy także ulotki, które zawierają podstawowe informacje jakie badanie, w jakiej częstotliwości i w jakim wieku powinno się wykonywać.
To nie jedyna akcja stowarzyszenia na Dzień Kobiet: w wielu miejscach Polski, będziemy rozdawać także nasiona kwiatów do samodzielnego zasadzenia.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat prowadzonych akcji – zajrzyj do naszych poprzednich publikacji
Ogólnopolska grupa do spraw kobiet oraz Menstruacja to nie tabu