“Przepyszne zajęcia kulinarne” dla dzieci z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii

Zajęcia kulinarne to elementem terapeutyczny, mającym na celu wsparcie leczenia dzieci z zaburzeniami psychicznymi. Projekt jest kontynuacją współpracy wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 z wychowawcami MCN w Józefowie (powiat otwocki, woj. mazowieckie), która została zainicjowana w ramach akcji Stowarzyszenia „Gramy w kolory”, zapoczątkowanej jeszcze w czasie kampanii wyborczej Szymona Hołowni.

W ramach projektu wolontariusze zakupili artykuły spożywcze, które zostały wykorzystane podczas warsztatów kulinarnych. Dzieci pod okiem wolontariuszy Stowarzyszenia PL2050 oraz wychowawcy, mogli samodzielnie przygotować sobie pyszne potrawy z przygotowanych półproduktów. Gotowe, wspólnie przyrządzane przez dzieci i wolontariuszy potrawy były następnie pieczone na dwóch gazowych grillach. Wszystko odbywało się na przylegającym do budynków MCN zadrzewionym terenie w pięknej otulinie przyrody. Z powodu znaczących upałów, z troski o bezpieczeństwo, oraz komfort dzieci, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie zorganizowała dla dzieci kurtynę wodną, która przysporzyła wszystkim bez wyjątku nie lada atrakcji, pozwalając jednocześnie na znaczną ochłodę.

Wraz z dziećmi przygotowaliśmy następujące potrawy:

– mini-pizze z cukinii z serem mozzarella i warzywami, ziołami i sosami

– szaszłyki z sera halloumi i kolorowych warzyw

– grzanki z masłem czosnkowym

– grillowane kiełbaski

– grillowane brzoskwinie i jabłka z jogurtem naturalnym, miodem/ syropem klonowym i posypkami z prażonych orzechów i migdałów oraz borówkami i porzeczkami.