18,9 st. Celsjusza w styczniu – symptom kryzysu klimatycznego!

10 stycznia 2023
13:29
Woj. mazowieckie
Jak bardzo warszawska „Patelnia” może nagrzać się zimą? 1 stycznia odnotowano w stolicy aż 18,9 st. Celsjusza – to o 5 stopni więcej, niż wynosił wcześniejszy rekord temperatury w tym czasie (odkąd prowadzone są badania). Podobne rekordy padły tego dnia w wielu miejscach Polski. To nie jest normalna sytuacja!
Nasi działacze z Pokolenie 2050 razem z wolontariuszami Polska 2050 Warszawa postanowili zwrócić uwagę mieszkańców stolicy na tę anomalię. W przypadku takiej jednorazowej zmiany można by mówić o chwilowej zmianie pogody, ale rok 2022 upłynął nam pod znakiem rekordów temperatur. Symptomem ocieplenia klimatu nie są pojedyncze rekordowo ciepłe dni, lecz bardziej stosunek liczby takich dni do dni rekordowo zimnych.
W sobotę 07 stycznia byliśmy na „patelni” z wielkim termometrem, aby zwrócić uwagę na anomalie pogodowe związane z nasilającym się problemem globalnego ocieplenia. Tłumaczyliśmy zagrożenia związane z tą sytuacją i mówiliśmy o rozwiązaniach Polski 2050 na sprawiedliwą transformację energetyczną.
Odejście od paliw kopalnych, ochrona naszych lasów, otoczenie troską drzew sędziwych, sadzenie nowych drzew, wszelkie działania redukujące nasz ślad węglowy: to dziś powinien być priorytet każdego odpowiedzialnego polityka.
Jako ruch Polska 2050 zrobimy wszystko co w naszej mocy, by zatrzymać kryzys klimatyczny!
POLSKA
2050
STRATEGIE
2050