2050 miejsc przy Wigilijnym stole

28 grudnia 2021
12:34
Zagranica

Nikt nie powinien być sam w Wigilię ani w noworoczny wieczór – to hasło wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 z zagranicy, konkretnie z Wielkiej Brytanii. Dzięki ich inicjatywie w okresie świątecznym odbywają się dwa wyjątkowe wydarzenia. Wychodząc naprzeciw problemowi samotności, a także biorąc pod uwagę pandemiczne obostrzenia (a nierzadko konieczność kwarantanny z dala od bliskich), Stowarzyszenie organizuje zdalnie wydarzenia: “2050 miejsc przy Wigilijnym stole” oraz “Sylwestrowy ZOOM jeszcze nie 2050 roku”. 

Na czym polega pomysł?

„Pomysł przyszedł z dwudniowym opóźnieniem po tym, jak jedna z wolontariuszek zapytała o zoom w Wigilię. Zignorowaliśmy pytanie tłumacząc, że to czas rodzinny i należy poświęcić go najbliższym. Po dwóch dniach uświadomiłem sobie, jak egoistyczne było to myślenie, a przecież jako emigrant doświadczałem samotności w tym czasie. Na czas Wigilii i Sylwestra, zapragnąłem dać ludziom możliwość, by to zmienić”– mówi Grzegorz Wacnik z Manchesteru, pomysłodawca.

Wigilię online prowadzili wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Byli w dobrej sytuacji, ze względu na inną strefę czasową. Zapisać mógł się każdy, nie tylko członkowie Stowarzyszenia, wystarczyło wypełnić formularz. 

W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050, Michał Kobosko, który połączył się wraz z żoną i nowonarodzonym synem ze szpitala, Agnieszka Buczyńska – Wiceprezeska Stowarzyszenia Polska 2050 oraz posłowie Koła Parlamentarnego Polski 2050 Joanna Mucha oraz Tomasz Zimoch.

W czasie spotkania uczestnicy wysłuchali opowieści pielgrzyma z Kalifornii z trasy do Santiago de Compostela, historii studentki z Los Angeles oraz poznali tradycje świąteczne z różnych zakątków świata. W trakcie spotkania życzenia z całego świata złożyli goście audycji “Śniadanie w Dallas” w Dobrym Radiu i jednocześnie wolontariusze Polski 2050 z najbardziej egzotycznych zakątków świata – Ekwadoru, Japonii, Wysp Owczych. 

“Były śpiewy po polsku i angielsku, tańce, opowiadania świąteczne, życzenia, łamanie się opłatkiem, wizyty gości specjalnych i po dwóch godzinach jeszcze byli chętni, żeby zostać dłużej. Ledwo zdążyłam przygotować wieczerzę wigilijną w Dallas” – śmieje się Ludmiła Mitula, znana w Polsce 2050 wolontariuszka z USA, która prowadzi oba spotkania. 

Istnieje jeszcze możliwość zapisania się na Sylwestra w podobnej formule, tj. „Sylwestrowy ZOOM jeszcze nie 2050 roku”, korzystając z formularza. Odbędzie się 31 grudnia od godz. 22.00. 

W razie pytań technicznych, można pisać na adres: wielkabrytania@polska2050.pl” 

Emigranci samotność znają i rozumieją najlepiej, tym bardziej pragną, aby każdy kogo dotknie uczucie osamotnienia, nieznośnego dystansu od rodziny czy Polski, zaznał bliskości ze stowarzyszeniową „rodziną”.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050