2050 Serc: Kalifornijskie serce Beaty

14 kwietnia 2022
Zagranica

Wojna w Ukrainie odkryła wśród naszych wolontariuszy niespotykane do tej pory pokłady determinacji i chęci pomocy,  bez względu na to czy wspierają ośrodki recepcyjne w Polsce, czy spotykają uchodźców na europejskich dworcach kolejowych czy też oglądają relacje wojenne z perspektywy tysięcy kilometrów. Empatia nie zna granicy, nie potrzebuję żadnego pozwolenia. Wrażliwość na krzywdę i ogrom tragedii, która dotknęła miliony Ukraińców napędza wolontariuszy do działania w społecznościach w których mieszkają na co dzień.

Beata Olson, mieszkająca w słonecznej Kalifornii, z dala od wojennej zawieruchy nie chciała być obojętna, nie umiała być biernym obserwatorem tego co dzieje się za oceanem.  W pierwszych tygodniach wojny zorganizowała w swoim amerykańskim środowisku zbiórkę pieniężną dla polskich rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Rodziny te otworzyły swoje domy i serca i przyjęły pod swój dach rodziny z Ukrainy.

Wolontariuszka Ruchu Polska 2050  Beata Olson z Sacramento zorganizowała w Kalifornii zbiórkę funduszy na pomoc rodzinom ukraińskim, które przebywają w Polsce i zostały przyjęte przez polskie rodziny do swoich domów.

Beata przeprowadziła akcję wśród swoich  amerykańskich znajomych w Kalifornii. Do akcji dołączyło także dwoje członków naszego ruchu z Kalifornii. Pomoc swoją również „zgłosiła” Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętego Ignacego w Sacramento w Kalifornii, którą kilka lat wcześniej ukończył syn naszej wolontariuszki. Akcja przyniosła fundusze na pomoc wielu ukraińskim rodzinom. Do tej pory dzięki zbiórce Beaty Olson można było pomóc pięciu rodzinom uchodźców przebywających w różnych miastach w Polsce.  To nie koniec, wkrótce następne rodziny otrzymają pomoc.

Beata Olson pochodzi z Warszawy, ale od 1991 roku mieszka w Kalifornii, w Sacramento. Z wykształcenia jest nauczycielem. Kocha swoją pracę, bo dzięki niej ma poczucie, że czas się zatrzymał i ciągle jest tą „entuzjastyczną i pełną energii panią nauczycielką”. Działa w polsko-amerykańskim klubie oraz żyje zdrowo, bo „na sportowo”. Kocha góry i podróże.
Z jej amerykańskim mężem Erykiem znają się od 30 lat, mają syna Kaja, który studiuje obecnie w Oregonie.

„Beata jest kobieta dużego formatu, znajomość z którą każdego wzbogaca. Jest bardzo dobrym organizatorem wielu akcji. Dzięki swojej wrażliwości i zdolności obserwacji chyba więcej widzi, niż mówi. Jej szerokie horyzonty kulturowe, wielka kultura osobista i takt powodują, że łatwo zjednuje sobie środowisko, z którym pracuje.  Przykład jaki daje swoim postępowaniem, ofiarnością, pełnym oddaniem celowi, który jest dla Niej – ważny inspiruje osoby z Beatą współpracujące.  Jej poczucie humoru, dobry nastrój i uśmiech nawet pomimo zdarzających się, nieuniknionych trudności sprawiają, że jest ona osobą bardzo bliską każdej i każdemu z nas!”
Witold Frączek- członek Zarządu Polska 2050 USA i Kanada

„Beata Olson jest osobą wrażliwą, która nie przechodzi obojętnie wobec potrzeb drugiego człowieka. Prowadzi razem ze swoim mężem otwarty, przyjazny dom, w którym co roku gości studentów z całego świata, którzy przyjeżdżają do USA na wymianę studencką. Jest społecznikiem i zawsze widzi potrzeby nie tylko jednostki ale i całej grupy. Jest dobrym liderem i wzorem do naśladowania”
Jadwiga Rogowska- sekretarz Zarządu Polska2050 USA i Kanada

Na zdjęciach są pięknie ozdobione koperty i kartki „wykonane” przez dzieci ze szkoły Św. Ignacego w Sacramento. To w tych kopertach dzieci przyniosły pieniążki na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Są też słowa wsparcia, modlitwy o pokój, opiekę i zwycięstwo Ukrainy.

Dziękujemy za Twoje wielkie serce, Beato!