23 LUTY 2021 – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

23 lutego 2023

Na całym świecie, w tym w Polsce, 23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Możemy ją uznać niestety za chorobę cywilizacyjną. Uważa się, że na świecie choruje na nią 350 milionów ludzi, w Polsce – aż 4 miliony. Badania podają, że może na nią cierpieć już co 5-ty nastolatek.

Jako Stowarzyszenie Polska 2050 nie tylko chcemy uwrażliwiać na problemy zdrowia psychicznego, ale także wzajemnie się wspierać. Mówić otwarcie o tym, czego brakuje w systemie opieki, ale również wychodzić z własną inicjatywą.

Przez cały miesiąc, aż do wiosny, będziemy zachęcać Cię do podjęcia różnych aktywności. Pamiętacie nasze hasła #gramywkolory, #2050krokow, #ruchtodobryduch, #sztafetapozdrowie? Wciąż są aktualne!

Zresztą, już dziś od godz. 17.00 spotkacie w centrum Warszawy naszych młodych przedstawicieli z  Pokolenie 2050. Każdy z nas zasługuje na wsparcie i akceptację, a poprzez happening akcji #freehugs, a przede wszystkim rozmowę, nasi wolontariusze będą promować większą empatię wśród nas. Możecie dołączyć do wydarzenia https://fb.me/e/2JEBng3Cl, a kolejne już w najbliższy weekend.

Naszą dotychczasową akcję #gramywkolory kierujemy do oddziałów dziecięcych szpitali psychiatrycznych, przeprowadzając zbiórki potrzebnych rzeczy. Pamiętacie akcję wolontariuszy z powiatu piaseczyńskiego, którzy w zeszłym roku zebrali około 20 000 złotych na tzw. “miękką ścianę”? Przebywająca na oddziale młodzież w niekontrolowanych napadach agresji nie miała bezpiecznej przestrzeni, aby “wyrzucić” z siebie złość czy ból. Z pomocą przyszli również mieszkańcy. W ciągu kilku miesięcy przeprowadzonych zostało aż 564 licytacji, a grupa osób biorących w nich udział przekroczyła 500 osób! ​​O tej świetnej inicjatywnie przeczytacie tutaj: https://stowarzyszenie2050.pl/wolontariusze-polski-2050-wyremontowali-sale-w-szpitalu-w-konstancinie-jeziornie/

#2050krokow i #RuchToDobryDuch zainicjowane jeszcze w pandemii to pomysł na zadbanie o kondycję ciała i ducha w tym trudnym dla wszystkich czasie, gdy czekamy na dłuższe dni z większą dawką słońca. To może być po prostu spacer, lekki jogging, rozciąganie z elementami jogi. Cokolwiek, co zachęci do wyjścia z domu. 19 marca nasze stowarzyszenie z @polska2050 dolnoslaskie organizuje bieg na 2050 metrów w Świdnicy. O innych wydarzeniach będziemy Was informować.

Pamiętajmy, że ruch nie zastąpi profesjonalnego wsparcia w chorobie. Ale czasem te 2050 kroków sprawi, że poczujemy się lepiej, że przełamaliśmy jakąś barierę w sobie, że ruszyliśmy do przodu – fizycznie i metaforycznie.

2050 kroków do zdrowia, to na pewno plan na pokolenia.