3 maja zapraszamy na „SPACER DLA DEMOKRACJI”!

30 kwietnia 2023
10:08
Woj. dolnośląskie, Woj. kujawsko-pomorskie, Woj. lubelskie, Woj. lubuskie, Woj. łódzkie, Woj. małopolskie, Woj. mazowieckie, Woj. opolskie, Woj. podkarpackie, Woj. podlaskie, Woj. pomorskie, Woj. śląskie, Woj. świętokrzyskie, Woj. warmińsko-mazurskie, Woj. wielkopolskie, Woj. zachodniopomorskie, Zagranica

W imieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2050 oraz Akcji Demokracja, zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną w sposób  radosny uczcić Święto Konstytucji 3 maja, na MARSZ DLA DEMOKRACJI, który przejdzie ulicami Warszawy 3 maja 2023, trasą od al. Szucha do Placu Krasińskich.

Święto Konstytucji 3 Maja to najbardziej radosne święto państwowe. Jest ono dowodem, że Polacy w swojej historii nie tylko toczyli spory, ale potrafili się także porozumieć i wspólnie wypracować kompromisy, które stały się symbolem demokracji w Polsce. Dziś, gdy ogromny spór wokół spraw polskich podzielił nas na walczące ze sobą plemiona pragniemy przypomnieć, że Polska jest domem nas wszystkich i wszyscy znajdziemy w niej swoje miejsce. Warunkiem jest wzajemny szacunek i uznanie zasad demokratycznych, gwarantujących wszystkim równe prawa. Dlatego tak wielu ludzi, zgromadzonych wokół różnych pomysłów na utrzymanie demokracji w naszym kraju, postanowiło przejść ramię w ramię przez Warszawę, wskazując miejsca, lub raczej instytucje, które stoją na straży polskiej demokracji, lub były dla niej zagrożeniem w przeszłości.

Posłuchaj koordynatora Andrzeja Sławińskiego, który tłumaczy pomysł Spaceru dla demokracji.

MARSZ DLA DEMOKRACJI przejdzie trasą od ul. Szucha po Plac Krasińskich, zatrzymując się w 6 miejscach symbolizujących 6 filarów demokracji: KONSTYTUCJA – EDUKACJA – SEJM – WOLNE MEDIA – SAMORZĄDY – NIEZALEŻNE SĄD.

Szczególnym przystankiem dla Wolnych Mediów jest ul. Mysia 5 – dawna siedziba CENZURY. Zatrzymamy się tam na 15 minut, by usłyszeć, dlaczego niezależne media są tak ważnym filarem demokracji.

Początek marszu: godz. 12:00, Trybunał Konstytucyjny, al. Szucha 12A, Warszawa

Zakończenie: ok. godz. 15:30 – Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich, Warszawa

Na marsz zapraszamy wszystkich wolnych ludzi oraz wszystkie wolne media!

Demokracja to system naczyń połączonych. Wyjęcie jednej cegiełki wykoślawia całość. W ostatnim czasie były podważane, niszczone czy atakowane poszczególne elementy demokracji. Manifestowaliśmy przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym, Sejmem, w obronie Edukacji czy wolnych mediów. W Święto Konstytucji 3 Maja pora zatrzymać się po kolei nad wszystkimi elementami by dać wyraz, że społeczeństwo będzie bronić DEMOKRACJI jako całości.

Ważne, abyśmy w tym dniu stanęli wszyscy razem i pokazali, że wartości demokratyczne mamy wspólne, że Polska jest duża i zmieścimy się wszyscy. Ważne, by obywatele i obywatelki mający różne poglądy i stojący pod różnymi sztandarami poczuli, że stanowią jedno społeczeństwo obywatelskie i mają wspólne wartości patriotyczne.

Organizatorami wydarzenia są: Akcja Demokracja i Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2050, a partnerem Komitet Obrony Demokracji.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/536120468720306/
Oraz zaproszenie: https://youtu.be/nmsMfJoLbkU

Przebieg trasy / Przystanek / Gospodarz przystanku:

1. Trybunał Konstytucyjny – KONSTYTUCJA – Komitet Obrony Demokracji

2. Ministerstwo Edukacji Narodowej – EDUKACJA – Protest z ! + Uniwersytet Trzeciego Wieku

3. Sejm – PARLAMENT – Akcja Demokracja

4. D. Urząd Kontroli, Publikacja i Widowisk, ul. Mysia 5 – WOLNE MEDIA – Dziennikarz Jacek Żakowski

5. Pl. Powstańców Warszawy – SAMORZĄDY – Sędzia Jerzy Stępień

6. Sąd Najwyższy – NIEZALEŻNE SĄDY – Jakub Kocjan + liderzy partii politycznych

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050