Wrześniowe działania Polska 2050 na Podkarpaciu

05 października 2021
15:07
Woj. podkarpackie

Po wakacyjnym odpoczynku województwo podkarpackie wróciło do stałego rytmu i we wrześniu przeprowadziło kilka istotnych przedsięwzięć.

Przeprowadzono akcję na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Przeworsku. Wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 przekazali na ręce siostry Małgorzaty Gil – Dyrektor DPS w Przeworsku m.in. środki pielęgnacyjne, środki piorące oraz 12-osobową zastawę obiadową i serwis kawowy. Akcja udała się dzięki ludziom o dobrych sercach, wrażliwych na cierpienie i trudności osób dotkniętych chorobą, a także chcących docenić pracę i wysiłek osób, które tymi chorymi się opiekują.

4 września 2021 roku wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 z woj. podkarpackiego uczestniczyli w pierwszym Kongresie Ruchu Polska 2050, na którym 30-osobowa ekipa reprezentowała nasze województwo. Ważną też datą był weekend 11-12.09 – wtedy to wybieraliśmy zarządy powiatowe na terenie Podkarpacia.

W odpowiedzi na prośbę Kociarni Krosno OTOZ Animals, zamieszczoną w mediach społecznościowych, wolontariusze Polska 2050 z powiatu krośnieńskiego postanowili zakupić i podarować potrzebne rzeczy. 9 września 2021 r. Magdalena Ludwiczak oraz Tomasz Gonet zawieźli do Kociarni dobrej jakości karmę dla kotów, ręczniki papierowe, nawilżane chusteczki oraz środki czystości.

Wolontariusze Polska 2050 w Ustrzykach Dolnych złożyli wniosek do budżetu obywatelskiego o utworzenie ogrodu sensorycznego. Wniosek został zakwalifikowany do głosowania i od 1 do 31 października mieszkańcy miasta i gminy Ustrzyki Dolne będą mogli oddać głos na ten właśnie projekt. Chcemy pomóc dzieciom zrozumieć, jak funkcjonuje otaczający je świat, nadając sens nieustannie docierającym zewsząd bodźcom. Realizacja projektu rozwiąże problem braku miejsc do spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Ogrody sensoryczne to nowy model w procesie rozwoju dzieci i młodzieży.

Natomiast jarosławscy wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 złożyli wniosek do budżetu o utworzenie mobilnego miejskiego pump tracku. Wnioskodawcą był Jakub Bukowski. Budowanie dobrych relacji społecznych i wzrost aktywności fizycznej w naszych społecznościach lokalnych jest na miarę złota. Dlatego ruch Polska 2050 zawsze chętnie wspiera i wspierać będzie inicjatywy, które służą poprawie kondycji, refleksu, usprawnieniu zmysłu równowagi i zacieraniu różnic międzypokoleniowych.  Tym celom posłuży mobilny modułowy pump track. Przeznaczony jest zarówno dla użytkowników jeżdżących na rowerach, deskorolkach, rolkach czy hulajnogach.  W przyszłości można go rozbudować o kolejne elementy.

19 września 2021 roku Jacek Bury, senator RP Polska 2050 otworzył biuro senatorskie w Jarosławiu. Towarzyszyli mu lokalni samorządowcy i członkowie stowarzyszenia. Wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową, podczas której senator Polski 2050 zaprezentował jarosławskich samorządowców.  Gospodarze zapewniają, że biuro będzie miejscem, gdzie wspólnie z mieszkańcami miasta i powiatu jarosławskiego będzie można napić się kawy, porozmawiać o lokalnych problemach i wspólnie im sprostać.

Najważniejszą w tym miesiącu akcję zapoczątkował Sylwester Korycki – lider Polska 2050 w naszym regionie, który złożył petycję z żądaniem przedsięwzięcia niezwłocznych działań mających na celu podjęcia przez Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwały uchylającej Uchwałę nr VIII/140/19, która dyskryminuje osoby LGBT. Niedopuszczalne jest, by w myśl własnych przekonań dyskryminujących obywateli, radni Sejmiku pozbawiali szansy na rozwój naszego regionu. Do tej pory z powodu homofobicznej uchwały Podkarpacie straciło około 8 mln zł z Funduszy Norweskich na „Szlak Karpacki”. Zagrożone było bieżące wsparcie finansowe z Unii Europejskiej na najbliższą perspektywę budżetową, a to niebagatelne około 10 mld zł. Przy wspólnym zaangażowaniu wielu prodemokratycznych środowisk, podkarpackiej grupy ekspertów Strategie 2050 oraz Sylwestra Koryckiego, petycja wymusiła zmianę decyzji. 23 września odbyła się Konferencja na temat uchwały sejmiku województwa podkarpackiego tzw. antyLGBT, którą poprowadzili nasi liderzy polityczni.

W ostatnią sobotę września odbyły się wybory do zarządu w naszym województwie. Liderem województwa został Sylwester Korycki, a jego współpracownikami Sebastian Żak, Elżbieta Burkiewicz, Magdalena Ludwiczak i Piotr Kuc.

Podczas tego weekendu odbyły się również dni otwarte w Schronisku dla zwierząt w Mielcu. Mieleccy wolontariusze Polska 2050 zorganizowali loterie fantową, a cały dochód został przeznaczony na rzecz zwierząt z mieleckiego schroniska. Udało się uzbierać 941 złotych i 40 groszy. Razem zrobiliśmy coś pożytecznego, zarazem mając okazje do rozmów i do poznania wartościowych ludzi, pełnych pozytywnej energii.

Wrzesień już za nami, aczkolwiek październik zapowiada się równie pracowity i pasjonujący!

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050