Oleśnica Z głową w gwiazdach – prelekcja Karola Wójcickiego

28 października 2021
Woj. dolnośląskie

27 października w Oleśnicy gwiazdy zdecydowanie błyszczały jaśniej, a to dzięki Karolowi Wójcickiemu i jego prelekcji na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Karol Wójcicki, jak sam o sobie pisze, jest pasjonatem nocnego nieba, popularyzatorem astronomii, dziennikarzem naukowym, prezenterem telewizyjnym.  Jest twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage @ZGlowaWGwiazdach na Facebooku.

Przyjechał do Oleśnicy w ramach akcji #PoznajMySię, na zaproszenie ekipy powiatu oleśnickiego Stowarzyszenia Polska 2050, aby (nie tylko z seniorami) wspólnie popatrzeć na gwiazdy, a przede wszystkim opowiedzieć o nich i wszechświecie.

To była pierwsza wizyta Karola Wójcickiego w Oleśnicy i okazało się, że nasz gość ma w Oleśnicy wielu fanów. Na prelekcji obecnych było ponad 100 osób. Wszystkie wejściówki na wykład, tego wielokrotnie nagradzanego popularyzatora nauki, rozeszły się błyskawicznie. Karol Wójcicki, z dystansem do siebie w przezabawny, a  nawet wzruszający sposób opowiadał o swojej pasji pokazując zdjęcia i filmy. Tematem prelekcji były zaćmienia słońca, zorze polarne i podróże w pogoni za niezwykłymi zjawiskami astronomicznymi. Na zakończenie gość odpowiadał na liczne pytania publiczności oraz ze wzruszeniem przyjął propozycję delegacji z oleśnickiej Szkoły Podstawowej nr 3 zostania rocznym patronem szkoły im. Podróżników i Odkrywców Polskich. Od Biblioteki Miejskiej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku gość otrzymał liczne upominki zapakowane w pamiątkową torbę z wizerunkiem bardzo efektownego muralu zdobiącego ścianę biblioteki. Karol Wójcicki jest przyjacielem i sympatykiem działań Stowarzyszenia Polska 2050 i to dzięki staraniom naszego oleśnickiego koła przyjechał na grzecznościową prelekcje specjalnie dla słuchaczy Oleśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Liczba chętnych na spotkaniu wskazywała na fakt, że Karol zdecydowanie potrafi swoim słuchaczom „przychylić nieba”.

Oleśnicka ekipo – świetna inicjatywa!