Warszawski portfel po wzrostach cen – konferencja w Warszawie

25 stycznia 2022
15:16
Woj. mazowieckie

Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła na Sejm Pawła Zalewskiego (Polska 2050), Krzysi Bubiak, wolontariuszki Polski 2050 oraz Pawła Lenarczyka- radnego Dzielnicy Ursynów (Polska 2050).

Grudniowa inflacja (8,6%) jest najwyższa od 21 lat – tak dużego tempa podwyżek cen nie notowano od listopada 2000 roku. Wtedy inflacja wyniosła 9,3 procent. Jako Polska 2050 uważamy, że tak galopująca inflacja odbija się w znaczący sposób na kieszeniach warszawiaków – ale nie tylko. Podczas rządów PiS możemy obserwować jak cena oleju rzepakowego wzrasta o 146%, za ziemniaki płacimy 100% więcej, a 79% więcej zapłacimy kupując mąkę pszenną. Od listopada 2015 roku do listopada 2021 roku cena energii wzrosła o 230%. Wzrost cen energii elektrycznej, gazu oraz paliw obija się negatywnie nie tylko na portfelach mieszkańców Warszawy, ale również odczuwają to jednostki samorządowe.

– Wzywamy polski rząd i NBP do stanowczych działań zmierzających do obniżenia inflacji. Już dziś wiemy, że działania NBP ws. podwyżki stop procentowych były zdecydowanie za późne. Nie godzimy się, żeby rząd wszedł w model turecki, pełzającej, wieloletniej inflacji, która drenuje kieszenie naszych obywateli. Nie zgadzamy się również na to, żeby rząd RP „zarabiał” na inflacji przez zwiększanie wpływów z podatków kosztem ubożenia społeczeństwa – powiedział poseł Paweł Zalewski z Polski 2050.

– Jesteśmy jednym z ostatnich państw, które nie otrzymały wypłaty unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wolimy się z Unią kłócić o praworządność, niż uruchomić 58,1 mld euro, które mają zasilić również polski samorząd. Potrzebujemy tych środków jak nigdy dotąd. Dziś samorząd warszawski ogranicza inwestycje, a coraz więcej pieniędzy przeznacza na zakup gazu na ogrzanie czy drożejącą energię. O około 60% wzrosły koszty energii elektrycznej dla placówek oświatowych w Dzielnicy Ursynów w 2021 roku. W tym samym roku Dzielnica Ursynów musiała wydać dodatkowe niecałe 700.000 zł w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz cieplnej. Za te pieniądze można było by zrobić mały remont lub przeznaczyć te pieniądze na podwyżki dla personelu pomocniczego i administracyjnego w ursynowskiej oświacie. Najbardziej jednak szokuje mnie podwyżka cen gazu. Aby ogrzać budynek Urzędu Dzielnicy Ursynów będziemy musieli zapłacić od grudnia 2021 roku 340% więcej za gaz. Te dane pokazują w jak trudnej sytuacji dziś jest warszawski samorząd – powiedział Paweł Lenarczyk radny Dzielnicy Ursynów, współodpowiedzialny za tworzenie struktur politycznych Polski 2050 w Warszawie.

– Jesteśmy na jednym z większych targowisk Warszawy – na Wolumenie, na którym codziennie setki osób robią zakupy wspierając lokalny handel. Większość klientów tego targowiska to seniorzy, którzy coraz ciężej wiążą koniec z końcem. Nie łatwiej mają też ludzie młodzi, którzy nierzadko wraz ze wzrostem stóp procentowych będą musieli spłacać wyższe raty kredytów mieszkaniowych

powiedziała Krzysia Bubiak, bielańska wolontariuszka Polski 2050.

Po konferencji wolontariusze Polski 2050 odwiedzili bielańskie targowisko na Wolumenie i rozdawali mieszkańcom Warszawy gazetkę informacyjną #PiSJestZaDrogi, w której podawane są najważniejsze informacje o wzroście cen. Podobne akcje Polska 2050 organizuje w całym kraju. Więcej informacji można odnaleźć na stronie www.pisjestzadrogi.pl

Link do transmisji video https://fb.watch/aLUs7bpIEZ/

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050