Akcja Książka pod choinkę na Lubelszczyźnie

19 grudnia 2022
Woj. lubelskie

„Książka pod choinkę” ma już pewną historię w przedświątecznych działaniach członków i wolontariuszy Ruchu Polska 2050 w woj. lubelskim. Właśnie zakończyła się druga edycja akcji „Książka pod choinkę”.
Wolontariusze zbierali konkretne tytuły, które opatrzone zostały imienną dedykacją i trafiły do dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej.
Pomocnicy Św. Mikołaja w składzie Senator RP Jacek Bury oraz członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 oraz Partii Polska 2050 Szymona Hołowni  – Paweł Kurek, Milena Kozak-Chrzanowska i Kacper Dudzik wyruszyli w drogę zaopatrzeni w pokaźnych rozmiarów prezenty dla dzieci. Uzupełnione owocami i zdrowymi przekąskami paczki wręczone zostały dzieciom z rodzin zastępczych powiatu kraśnickiego. Radość i uśmiech, który zagościł na twarzach dzieci były największym wyrazem wdzięczności, ale też lekcją dla naszych społeczników, uczącą nas empatii i zrozumienia potrzeb tych dzieci i ich opiekunów prawnych.
Rodzice opowiadali o swoim doświadczeniu rodzicielstwa zastępczego i systemie, który zdecydowanie wymaga naprawy. Nasi członkowie oraz sztab ekspertów z Instytutu Strategie 2050 od dłuższego czasu wsłuchuje się w problemy pieczy zastępczej aby znaleźć jak najlepsze rozwiązania.  W celu  wypracowania rozwiązań systemowych, związanych z prawnymi kwestiami rodzinnej pieczy zastępczej, nasz zespół opracował postulaty zmian, o których można przeczytać tutaj.

„Prawdziwą miarą wartości człowieka jest sposób, w jaki traktuje kogoś, kto w żaden sposób nie może mu się przysłużyć”. Rodzicielstwo zastępcze to wielka rzecz – powiedział Paweł  Kurek, działacz Ruchu Polska 2050.

W trakcie spotkania rodzice podzielili się również troskami związanymi z wysokimi kosztami ogrzewania i obawami o edukację i przyszłość ich dzieci.
Ponieważ są to absolutnie fantastyczni młodzi ludzie oraz cudowni ich opiekunowie,  trudno było zakończyć spotkanie i się pożegnać. Nasi członkowie jednak obiecali, że będą w stałym kontakcie i będą wracać częściej .

Nie są potrzebne ogromne środki czy spektakularne akcje, aby wnieść do czyjegoś życia chwilę szczęścia.