Aktywność obywatelska w Małopolsce – Zima zagrzewa do działania!

29 grudnia 2021
14:55
Woj. małopolskie

Ostatni miesiąc roku to czas, gdy szczególnie zwracamy uwagę na potrzeby tych, którym należy pomóc. Był to więc okres wzmożonych działań wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce. Wsparcie dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Tarnowie, 169 prezentów dla podopiecznych DPS im. św. Brata Alberta, cyklicznie napełniane lodówki społeczne, posiłki dla osób w kryzysie bezdomności, działanie w kierunku walki z ubóstwem menstruacyjnym, a także protest na rzecz wolnych mediów. To wszystko dzięki aktywności 2060 wolontariuszy, w tym 221 członków Stowarzyszenia.

Uśmiech dzieci

Już 6 grudnia wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 z Proszowic odwiedzili pobliski dom dziecka z prezentami, Mikołajem i watą cukrową. Zaś w okolicach świąt Bożego Narodzenia wolontariusze z powiatu tarnowskiego i Tarnowa wraz z rodzinami i przyjaciółmi stworzyli upominki świąteczne dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Rodzinny Dom Dziecka” w Mościcach. Dziewiątka dzieci w wieku od kilku miesięcy do 10 lat otrzymała pieluszki, chusteczki do pielęgnacji, żele i płyny do kąpieli, słodycze, owoce, przybory plastyczne, maskotki, książeczki i wymarzony przez dzieci zapas kremu czekoladowego do smarowania pieczywa. 

Prezenty dla seniorów

Już drugi rok z rzędu w ramach akcji “Paczka Dobra” wolontariusze Polski 2050 zamieniają się w pomocników św. Mikołaja i odpowiadają na listy napisane przez podopiecznych małopolskich DPS-ów. W tym roku wykonali 169 prezentów dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta przy ul. Nowaczyńskiej 1. “Bycie Mikołajem sprawia ogromną radość, za rok również włączymy się w akcję” – powiedziała z entuzjazmem wolontariuszka Katarzyna.

Wsparcie dla osób w kryzysie

Co tydzień w piątek “Plantacja Dobra” pod Galerią Krakowską rozdaje ponad 40 osobom w kryzysie bezdomności ciepłe posiłki, kanapki, owoce, artykuły higieniczne i odzież. “Wigilia z naszymi podopiecznymi odbyła się dzień wcześniej. Były uszka, kapusta z grzybami, śliwkami i grochem. I były życzenia z serca płynące i dużo ciepłych słów. Na koniec jak zwykle – ciepłe czapki i odzież” – wspomina wolontariusz Jacek.

Grupa zaangażowanych osób cyklicznie napełniała trzy Lodówki Pełne Dobra w Krakowie na ul. Sudolskiej 7a, os. Szkolnym 20, ul. Sas-Zubrzyckiego 10 oraz lodówkę społeczną w okolicy Rabki Zdroju. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Krakowa, powiatu krakowskiego, wielickiego, Rabki Zdroju, powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego do schroniska dla bezdomnych mężczyzn i ogrzewalni w Krakowie trafiło: 560 pierogów, 180 czekolad, bigos, barszcz z uszkami, wędliny, 4 placki, 2 kg śledzi i 86 gotowych paczek. Zaangażowanie w lepienie pierogów wigilijnych dla osób w kryzysie bezdomności to część ogólnopolskiej akcji #2050pierogów organizowanej przez Polskę 2050. Dzięki wolontariuszom z powiatu nowotarskiego do Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Rabce Zdroju została zaś przekazana odzież.

Walka z ubóstwem menstruacyjnym

Stowarzyszenie Polska 2050 wraz z Akcja Menstruacja i Fundacją JESUS Christ Security zainaugurowało akcję “Punkty pomocy okresowej”. Na ul. Lubomirskiej 7 pojawiła się skrzyneczka zawierająca środki higieny osobistej (podpaski, wkładki, tampony). Może z niej skorzystać każda osoba, która ich potrzebuje. Skrzyneczka ta będzie regularnie uzupełniana. “Przychodzą do nas Panie, które proszą o takie rzeczy. Dlatego pomyślałam, że fajnie by było mieć coś takiego swojego, dostępnego zawsze” – komentuje Małgorzata Szostak, koordynatorka “Plantacji dobra” działającej przy Stowarzyszeniu Polska 2050.

W obronie wolności

Wolontariusze w Wieliczce, Niepołomicach i Krakowie wzięli też udział w protestach o wolność mediów. “Nie będzie wolnej Polski, bez wolnych mediów” – komentował Dariusz Badurski, lider Polski 2050 w Małopolsce. Innym krakowskim protestem, na którym pojawili się przedstawiciele Polski 2050 był protest upamiętniający zabójstwo prezydenta Narutowicza.

Przed nami kolejny rok. Niech 2022 będzie rokiem działań obywatelskich, które sprawią, że każdy z nas poczuje, że swoją aktywnością może zmieniać rzeczywistość wokół na lepszą.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050