Rok 2022 – bilans działań na Podkarpaciu

17 stycznia 2023
09:30
Woj. podkarpackie

Podsumowań czytaliście pewnie wiele. Ale takiego, w którym suchą statystyką została zastąpiona niemierzalnymi pokładami dobra, bezinteresownej pomocy i chęci działania zapewne jeszcze nie widzieliście.  Mnogość działań wolontariuszy Polski 2050 w województwie podkarpackim, które podsumowała Anna Kisała, koordynatorka działań społecznych w naszym regionie prezentuje niekwestionowany „rachunek zysków” za rok 2022.

Poniżej prezentujemy nasze działania oraz akcje, z których jesteśmy dumni. Szczerze wierzymy, że każdy, nawet najmniejszy wkład i zaangażowanie jest elementem składowym wielkiego dobra czynionego na rzecz innych.
  •  Byliśmy na urodzinach u Kuby Cieleckiego, który podczas lotu awionetką uległ wypadkowi. Wraz z Piotrem Magudą podarowaliśmy mu książki oraz słodycze.
  • Dzieci z powiatu rzeszowskiego uczestniczyły w warsztatach ceramicznych zorganizowanych przez Pawła Lasotę. Podczas spotkań lepiły z gliny poidełka dla zapylaczy, po to by wiosną rozstawić je na rzeszowskich skwerach.
  • Pomagaliśmy uchodźcom z Ukrainy na granicy i dworcach. Organizowaliśmy transporty, noclegi, ubrania, żywność to wszystko co było niezbędne do rozpoczęcia nowego życia w obcym kraju. Zaangażowaliśmy się również w pomoc ukraińskim kobietom przekazując im pakiety higieniczne, tak by czuły się bezpieczne. Dzieciom przekazaliśmy wózki, foteliki samochodowe, na dworcu PKP w Przemyślu, a  nasi wolontariusze – Anita Szpunar, Sebastian Żak, Bartłomiej Barszczak, Arkadiusz Południak, Artur Majka i Jagoda Głuszek wykazali się wyjątkową aktywnością w tych akcjach.
  • W Przemyślu wystartowała zainicjowana naszymi wolontariuszami cykliczna akcja utrzymania czystości nad rzeką San.
  • W Ustrzykach Dolnych dzięki pomocy Tomasza Zimocha i wolontariuszy na wiosnę zakwitnie kolejne tysiąc krokusów. W ramach Budżetu Obywatelskiego utworzono Ogród Sensoryczny z inicjatywy bieszczadzkich wolontariuszy.
  • Tomasz Zimoch, Adam Bardziński i Jacek Bury poprzez wielokrotne interwencje doprowadzili do remontu mostu w Brzegach Dolnych.
  • Udzieliliśmy setki korepetycji dzieciom z rodzin zastępczych.
  • Z okazji Dnia Ojca na rzeszowskich ulicach rozdaliśmy „Bataty dla Taty”- które z ulotką docelowo miały zachęcać ojców do dbania o swoje zdrowie, poprzez namawiania ich do wykonywania podstawowych „męskich” badania. Wolontariusze z Krosna i Ustrzyk przeprowadzili podobną akcję na swoim terenie dla Mam – rozdając pory z informacją na temat badań profilaktycznych.
  • W Krośnie wolontariusze odpowiedzieli na apel Kociarni i wsparli schronisko mokrą karmą.
  • Uczestniczyliśmy w koncercie charytatywnym dla Dominiki Kluz, która po nieoczekiwanym ustaniu akcji serca, aby móc wrócić do męża i malutkich dzieci, wymaga rehabilitacji. Wsparliśmy również kiermasz na rzecz Franciszka borykającego się z cukrzycą typu1.
  • Zbieraliśmy odzież, artykuły szkolne dla rodzin potrzebujących.
  • Jako przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyliśmy w ostatnim pożegnaniu byłego Prezydenta Miasta Rzeszowa- Tadeusza Ferenca.
  • Otworzyliśmy biuro w Rzeszowie. Podczas obchodów uczestniczyli wolontariusze, członkowie i politycy z Polski 2050. Obecny był także Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.
  • Wspieramy naszą wolontariuszkę Marię po amputacji nogi w wyniku choroby w drodze do odzyskania samodzielności  oraz Anetę- młodą samotną mamę, której pomagaliśmy rok temu.
  • W grudniu zorganizowaliśmy przekazanie prezentów mikołajkowych. Oddaliśmy nakrętki plastikowe dla Wojtka, by ułatwić mu zdobycie pieniędzy na wymarzony wózek.
  • Nadal zbieramy produkty na świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy. Dary można przynosić do pudła, które stoi przed biurem w Rzeszowie.
  • Tak jak w roku ubiegłym przekazaliśmy kartki na kiermasz świąteczny organizowany dla Mikołaja – bohatera naszych wcześniejszych akcji.
To co wymieniliśmy to tylko część tego, co udało się zrealizować w 2022 roku.
– Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje. Jesteście nadzieją na czyjeś lepsze jutro. Jesteście uśmiechem na twarzach dzieci i łzami szczęścia w oczach ich rodziców. Z każdej, nawet najmniejszej dobrej rzeczy uczynionej dla innych jesteśmy dumni i czujemy wielką radość. Wśród nas są prawdziwi bohaterowie, ale bez peleryn, nie oczekujący owacji na stojąco i artykułów na pierwszych stronach gazet, ale jesteście blisko zwykłych ludzi, a to ceni się podwójnie – podsumowuje Anna Kisała, koordynatorka działań społecznych w naszym regionie.
W 2023 roku chcemy działać więcej. Możesz nam w tym pomóc. Dołącz do naszego grona.
POLSKA
2050
STRATEGIE
2050