,,Bo emocja jest jedna – Człowiek!”

14 października 2021
13:07
Woj. opolskie

W dniu 11 października 2021 r. staraniem wolontariuszy, sympatyków Ruchu Polska 2050, oddział Opolskie,  a także ludzi dobrej woli zostały wysłane do Gminy Michałowo koce, ciepłe ubrania i rzeczy służące do ogrzewania w nadziei, żeby choć w ten drobny sposób wyrazić swoją solidarność z piękną postawą mieszkańców i władz Gminy Michałowo. W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej utworzyli oni punkt pomocy potrzebującym migrantom, a także tym, którzy tej pomocy potrzebują teraz najbardziej. 

W rozmowach wiele osób mówi, że czuje się źle z tym, co obecnie dzieje się na granicy. Obrazy zmarzniętych ludzi i płaczących dzieci przerażają. Niska temperatura, brak dostępu do jedzenia i żywności skazuje je na rychłą śmierć.  Migrantom należy udzielić schronienia, pomocy medycznej, nakarmić, napoić i zastosować wiążące nasz kraj procedury azylowe.

Niezrozumiała jest ludzka krzywda. Ale równie mocno boli ludzka obojętność. Nie do zaakceptowania jest postawa polskiego rządu, który odwraca się plecami do tych, którzy z różnych przyczyn i powodów znaleźli się na granicy ludzkiej wytrzymałości. Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa.

Historia Polski to historia tułaczek tysięcy ludzi. Katolicy i nie tylko doskonale znają biografie świętych i beatyfikowanych, którzy walczyli o godność człowieka. Wielu z nas wyznających wartości chrześcijańskie utożsamia się z postawą Samarytanina.  ,,Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” jak pisała Wisława Szymborska. Trudne dziejowo sytuacje są testem naszego humanitaryzmu. Nie pozwólmy, aby ,,granica” zachwiała przekonaniem, że znamy swoją tożsamość.

Mieszkańcy, radni i władze Gminy Michałowo będą mogli z dumą mówić swoim dzieciom, że sprawdzian z człowieczeństwa zdali.  ,,Bo emocja jest jedna – CZŁOWIEK!” – tak powiedział Burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Dziękujemy wolontariuszom Ruchu Polska 2050, sympatykom i ludziom dobrej woli za wielkie serce, wrażliwość i uważność na drugiego człowieka, który płacze, odczuwa ból pod każdą szerokością geograficzną tak samo.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050