BYDGOSZCZ DLA OSÓB W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI

11 października 2024
Woj. kujawsko-pomorskie

Na dworze zapanowała już jesień – świat przybrał żółto-pomarańczowe barwy, liście spadają z drzew, a pochmurna aura sprawia, że większość z nas woli wygrzewać się w domowym zaciszu. Jednak – nie dla wszystkich jesień jest czasem przytulnym. Osoby w kryzysie bezdomności tym bardziej w tym chłodnym okresie potrzebują naszego wsparcia i ciepła. A Stowarzyszenie w tych kwestiach nie zawodzi! Działamy w całej Polsce na rzecz tych, którym jesienne zimno będzie doskwierało o wiele dotkliwiej. Przeczytaj, co nasi wolontariusze robią w Polsce 2050 Kujawsko-Pomorskie i dołącz!

W Bydgoszczy pomagamy dwojako: poprzez akcję “Zróbmy Bułę Na Spółę” oraz inicjatywę “Zupa Pod Blankami”. Ta pierwsza istnieje tak długo, jak działa nasze Stowarzyszenie – od 2020 roku, druga zaś miała swój początek w lutym 2023 roku. W ramach #ZróbmyBułęNaSpółę wolontariusze przez 3 lata w każdy czwartek robili kanapki i zawozili je do Sióstr Albertynek, które wydawały posiłki. Również podczas pandemii, z zachowaniem zasad higieny, nie ustawali w pomocy. Od kiedy powstała #ZupaPodBlankami, wolontariusze łączą siły i wspólnie przygotowują ciepły posiłek oraz kanapki dla osób w kryzysie bezdomności. Co o tych działaniach mówią Ci, którzy je budują i tworzą od początku?

Justyna Pardua, inicjatorka “Zupy Pod Blankami”: “Wybraliśmy sobotę na cotygodniową akcję, ponieważ wtedy w Bydgoszczy nie ma innej wydawki. Korzysta z niej zwykle ok. 150 osób, z czego są to nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale też osoby starsze, samotne lub niepełnosprawne. Akcja jest otwarta, może przyjść każdy, kto chce pomóc fizycznie lub wspomóc nas produktami, do czego bardzo zachęcam. Łączymy ją z drugą inicjatywą na rzecz osób w kryzysie, czyli “Zróbmy Bułę Na Spółę”, dzięki czemu w soboty potrzebujący otrzymują nie tylko ciepły obiad, ale także kanapki na później. Częstujemy też kawą, herbatą, chlebem i czasami czymś słodkim, jeśli zaprzyjaźniona piekarnio-cukiernia nam akurat przekaże.”

Zaglądajcie na profil Polska 2050 – Pomoc W Kryzysie Bezdomności, by być na bieżąco z tym, co robi nasza ogólnopolska Ekipa Dla Osób W Kryzysie Bezdomności. Skontaktuj się z wolontariuszami z regionu kujawsko-pomorskiego, aby dołączyć do pomocy!

#TakDziałaRuchObywatelski