Dbamy o osoby w trudnej sytuacji życiowej

14 kwietnia 2023

Zgodnie z naszymi wartościami – państwo jest tak silne jak jego najsłabsze jednostki. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na wsparcie dla osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej dbając o zaopatrzenie ich w żywność.  Pomoc prowadzimy w oparciu o informacje przekazane przez organizacje zajmujące się wsparciem osób w kryzysie bezdomności. Jako Stowarzyszenie wierzymy, że organizacje pozarządowe trafiają tam, gdzie instytucje rządowe trafić nie chcą lub nie potrafią.

W samej Bydgoszczy cykliczna akcja “Buła na spółę” w przeciągu dwóch lat rozdystrybuowała z własnych i pozyskanych środków ponad 27 000 kanapek dla potrzebujących.
Uzupełniamy żywność w około 20 lodówkach społecznych. Szacujemy, że w ciągu około dwóch lat jako organizacja pozarządowa dostarczyliśmy łącznie ponad 100 000 posiłków, nie licząc akcji bożonarodzeniowych czy wielkanocnych.

Ekipa na rzecz osób w kryzysie bezdomności i ubóstwa to wolontariusze, którzy koncentrują się na cyklicznych “wydawkach”. Takich grup powstało już 4 (Kraków, Bydgoszcz, Kielce, Warszawa) i za każdym razem to kilkaset pakietów posiłkowych.

• Plantacja Dobra (Kraków)  – powstała jeszcze w kampanii prezydenckiej Szymona Hołowni. W tym czasie w akcjach na rzecz osób w kryzysie bezdomności udział wzięło ponad 1000 naszych działaczy, wolontariuszy i sympatyków. Wytrwale i konsekwentnie organizuje „wydawki” obiadów w każdy piątek, wykonała 52 dyżury w 2022. W samym tylko listopadzie 2022 roku wydali 415 kanapek, 56l zupy, 120 jajek, 36l herbaty, 44l kawy, 168 wafelków).
    – Plantacja nie jest typową instytucją. Raz w tygodniu wolontariusze Polski 2050 dzielą się posiłkiem i dobrym słowem. Naszym głównym założeniem jest pokazanie im, że los, którego właśnie doświadczają osoby w kryzysie bezdomności można jeszcze odwrócić. Posiłek jest tylko pretekstem do nawiązania relacji i zdobycia zaufania. Nikt nie jest i nie chce być bezdomny. To trudny, ale przejściowy etap, który może spotkać każdego z nas. Jeżeli sobie to uświadomimy, to może będzie nam trudniej odwrócić wzrok- twierdzi Małgorzata Szostek, koordynatorki grupy ogólnopolskiej i założycielki Plantacji
  • Buła na spółę (od 2021, kilkaset bułek co tydzień, w 2022 zrobionych 11 700 bułek), ale od 5 tygodni w Bydgoszczy uruchomiona została Zupa pod Blankami.
  • ZUPA na Skwerze (Kielce) – od września 2022, co drugi piątek.
  • Fundacji DAJ HERBATĘ (Dworzec Centralny Warszawa) – od listopada 2022, przez naszych wolontariuszy we współpracy z Fundacją co 2. i 3. poniedziałek miesiąca są przygotowywane kanapki i ciastka dystrybuowane wśród „mieszkańców” Dworca Centralnego.
  • Lodówki społeczne – stworzyliśmy również wiele lodówek społecznych, gdzie nasi woluntariusze dzielą się posiłkami. Zobacz listę jadłodzielni w całej Polsce

Nasza „żółta ekipa” uczestniczy w tzw. AKCJACH SPECJALNYCH tj. 2050 pierogów oraz 2050 mazurków na Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc. W grudniu 2022 roku zaangażowało się 8 regionów, w tym około 20(!) powiatów, a akcja 2050 mazurków przyciągnęła 13 regionów i kilkadziesiąt powiatów. Dary w postaci potraw i ciast trafiły do około 50 różnych instytucji.
Relacja na FB

Pomogliśmy wielu, ale z Waszym wsparciem możemy pomóc jeszcze większej rzeczy osób w potrzebie

Wspieraj osoby w kryzysie bezdomności