Druga edycja Blue Run w Szczecinie

25 kwietnia 2023
Woj. zachodniopomorskie

W niedzielę 23 kwietnia w Szczecinie odbyła się II edycja biegu Blue Run. Dlaczego Blue – gdyż kolor niebieski jest symbolem autyzmu, a kwiecień jest miesiącem Osób w Spektrum Autyzmu.
Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, niepoprawnych procesach poznawczych, innym od zdrowego dziecka postrzeganiu świata. W Polsce coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych są diagnozowani jako osoby z zaburzeniami autystycznymi.

W ramach wsparcia i integracji z osobami dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami nasi wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 Zachodniopomoskie zorganizowali bieg.  120 zawodników z kategorii „dzieci” oraz wielu dorosłych wzięło udział w zawodach sportowych, w których nie ważne było miejsce na podium. Pomimo niesprzyjającej pogody, pakiety startowe rozeszły się jak „świeże bułeczki”. Dzieci biegły na dystansie 200 m, dorośli musieli przebiec 400 m. Bez względu na miejsce na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal.

– Nie liczy się miejsce na mecie, ale sam udział i satysfakcja z tego, że dla większości biegaczy będzie to pokonanie samego siebie – mówi Anna Szewczyk ze Stowarzyszenia Polska 2050, współorganizatorka biegu.

Po biegu na dzieci czekały kolejne atrakcje – wiele ciekawych zabaw animowanych przez członków Stowarzyszenia Polska 2050.

– To najlepszy sposób na integrację społeczną, poznanie się i otwieramy na siebie – tłumaczy Anna Szewczyk – Dla osób w spektrum autyzmu to jedna z niewielu okazji, kiedy mogą podjąć wspólnie z rówieśnikami aktywność sportową i wziąć udział w sportowym wydarzeniu.

Tak liczna frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów, którzy już planują kolejną edycję biegu.

– Dla mnie to był szok! Ilu uczestników dziś przyszło ile radości i wzruszeń. Za rok czekamy na Was i dziękujemy za dziś – powiedziała Agnieszka Kosińska, członkini Stowarzyszenia Polska 2050.

Relacje na FB #ŚwiatowyDzieńŚwiadomościAutyzmu

Uwieńczeniem imprezy było symboliczne puszczenie w niebo niebieskich baloników.
Media o Blue Run