Ekipa Śląskie dla Ukrainy

06 kwietnia 2022
Woj. śląskie

Minione tygodnie dla członków i wolontariuszy Stowarzyszenia okazały się niezwykle pracowite. Ruszyliśmy do działania już w dniu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rozpoczęliśmy od wyrażenia swojej solidarności z ukraińskim narodem – pod Konsulatem Honorowym Ukrainy w Katowicach oraz na katowickim Rynku (24.02) i Placu Kwiatowym (26.02). Wiece odbyły się także w Częstochowie, Cieszynie, Bielsku-Białej czy Żywcu.

Niemal jednocześnie zaczęliśmy również angażować się w lokalne zbiórki. Każdy z liderów rozeznał potrzeby w swojej lokalnej społeczności, starał się nawiązywać współpracę z samorządami oraz innymi organizacjami, by pomoc napływającym uchodźcom była jak najbardziej skuteczna. Robiliśmy zakupy, zbieraliśmy niezbędne produkty, angażowaliśmy się w koordynowanie lokalnych magazynów, szukaliśmy mieszkań, a także pomagaliśmy (i pomagamy) w ich remontach.

Jednocześnie kierowaliśmy nasze wsparcie na przejścia graniczne. Nasi wolontariusze odbierali stamtąd uchodźców i przywozili ich do województwa śląskiego. Kilka osób wzięło udział w ogólnopolskich dyżurach, a pozostali kierowali doraźną pomoc materialną zebraną w powiatach.

Nie sposób wymienić wszystkich działań, które udało nam się przeprowadzić, bo były tak liczne, jak duży jest nasz region. Jesteśmy jednak dumni z tego, że udało nam się nawiązać współpracę z ukraińską gminą Dawidów (obwód lwowski), dla której zebraliśmy pomoc humanitarną, a na apel Koła Powiatowego Tychy w zbiórkę włączyła się większość kół powiatowych. Wsparliśmy też polską gminę Miączyn, do której na początku marca udało się dowieźć wszystkie potrzebne rzeczy do uruchomienia punktu dla uchodźców. Dwukrotnie dostarczyliśmy też wsparcie do ośrodka przejściowego w Rzeszowie dla dzieci z ukraińskich domów dziecka. A ponadto jeździliśmy na granicę z kanapkami, foliami NRC i wysokoenergetyczną żywnością czy pakietami powitalnymi dla dzieci.

Obecnie mocno angażujemy się w pomoc w zaadaptowaniu się uchodźców w nowych miejscach, pomagamy znaleźć zatrudnienie, szkołę, pomoc medyczną, jak również pomagamy materialnie.