Jesienne Eko Spacery na Pomorzu

19 września 2022
Woj. pomorskie

18 września wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 posprzątali kawałek  „swojego świata”. W Gdańsku i w Gdyni zorganizowali Eko Spacer i wspólnie wzięli sprawy w swoje ręce.

W Gdyni podczas dwugodzinnej przechadzki udało się zebrać aż 150 kg śmieci! W miejskim lesie – między Polsat Plus Arena, a dzielnicą Witomino uczestnicy Eko Spaceru znaleźli m.in. kable, sprężyny, dużą liczbę butelek, wycieraczki, dywany, pręty, czy nawet stary bagażnik rowerowy oraz wiele niewyobrażalnie szkodliwych dla środowiska odpadów.
– Cieszmy się, że możemy dawać przykład najmłodszym, bo do naszej gdyńskiej ekipy dołączyły dwie uczennice z Szkoły Podstawowej nr 12. To bardzo ważne, żeby budować pro-ekologiczne podejście wśród dzieci. W końcu to one przejmą po nas pałeczkę w sztafecie pokoleń – powiedziała Wioleta Tomczak.

W Gdańsku również było co zbierać. W miejscu byłej przystani kajakowej przy ulicy Kamienna Grobla wolontariusze zebrali prawie 20 worków. Ciężko uwierzyć, że ten teren, niegdyś zadbany, dzisiaj służy głównie jako miejsce wieczornych spotkań osób zażywających narkotyki, pijących alkohol i palących papierosy. Widać, że korzystają też z niego osoby w kryzysie bezdomności. Niestety miejsce to nie należy do najschludniejszych. Puste puszki i butelki były widoczne na każdym kroku, porozrzucane wśród gęstej trawy i krzaków. I to wszystko naprzeciw osiedla niezwykle drogich i luksusowych mieszkań – po drugiej stronie rzeki.

Cieszymy się, że dołączyły do nas również osoby wcześniej niezwiązane z ruchem. Inspirujemy i motywujemy do dbania o swoje środowisko naturalne. W końcu to od nas wszystkich zależy na jakiej planecie będziemy żyć i jaką ją pozostawimy naszym dzieciom.