Kaucja za jednorazowe szkło po napojach alkoholowych i za puszki – projekt Polski 2050 w Krakowie

29 listopada 2021
15:52
Woj. małopolskie

25 października 2021 roku przed budynkiem Magistratu w Krakowie odbyła się konferencja Polski 2050, w trakcie której przedstawiono projekt rezolucji Rady Miasta Krakowa do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy. Dotyczy ona wprowadzenia (w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) kaucji za jednorazowe szkło po napojach alkoholowych oraz za puszki. W konferencji udział wzięli Rafał Komarewicz – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa i zarazem członek Ruchu Polska 2050 Małopolskie oraz Gabriela Sowa – przedstawicielka regionalnego oddziału Instytutu Strategie 2050 Małopolskie, reprezentująca też ekologiczną grupę Stowarzyszenia Polska 2050 Małopolskie – “Ekologia szeroko rozumiana”.

Dotychczasowy projekt ustawy obejmuje kaucją jedynie butelki z tworzyw sztucznych na napoje jednorazowe o pojemności do 3 l oraz szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l. Przedstawiciele Polski 2050 uważają, że ustawa powinna obejmować także szklane butelki jednorazowego użytku na napoje, w szczególności napoje alkoholowe oraz puszki aluminiowe.

Aspekt ekonomiczny takiego rozwiązania jest bezsporny, ponieważ objęcie kaucją szkło po napojach alkoholowych oraz puszki zwiększyłoby ilość odzyskiwania niezanieczyszczonego surowca szklanego oraz aluminium.

“Opieranie zbiórki selektywnej na pracy osób ubogich nie jest rozwiązaniem akceptowalnym długoterminowo, ponieważ wraz z bogaceniem się społeczeństwa system ten straci na efektywności. Co więcej, wraz z pojawieniem się kaucji na inne surowce, aluminium stanie się mniej pożądanym materiałem, co może wpłynąć negatywnie na jego zbiórkę.” – argumentował Rafał Komarewicz.

To rozwiązanie, które przysłuży się środowisku nie tylko od strony ekologicznej, ale także estetycznej, gdyż butelki po napojach alkoholowych oraz puszki często zanieczyszczają parki, ulice czy inne miejsca przestrzeni publicznej.  To pozytyw także dla portfeli obywateli, gdyż w związku z rozszerzeniem kaucji mogłaby zmniejszyć się opłata śmieciowa. Szkło ma duży udział w ogólnej masie wywożonych śmieci zalegających w przestrzeniach publicznych.
Liczymy na to,  że projekt Ruchu spotka się z szybką reakcją ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a nowelizacja ustawy uwzględni postulaty przedstawione przez przedstawicieli Polska 2050.  

 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050