Lodówki pełne dobra – stanęły w Krakowie dzięki inicjatywie Polski 2050

05 października 2021
Woj. małopolskie

Pod trzema Miejskimi Domami Pomocy Społecznej w Krakowie stanęły “Lodówki pełne dobra”.  Są to lodówki społeczne otwarte całą dobę, w których można zostawiać jedzenie, dzieląc się nim w ten sposób z potrzebującymi. Powstały one z inicjatywy wolontariuszy Polski 2050 i przy wsparciu lokalnych samorządowców.

Wśród wolontariuszy Polski 2050 jest grupa osób zajmujących się osobami w kryzysie bezdomności. Zauważyli oni potrzebę wprowadzenia w Krakowie rozwiązania pomocowego w postaci lodówek społecznych. Radni Rafał Komarewicz i Dariusz Badurski – członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 – złożyli w tej sprawie interpelację do Prezydenta Miasta Krakowa. Pod koniec września tego roku udało się projekt sfinalizować.

Koordynatorką projektu jest Karolina Górnisiewicz. Ona też zaprojektowała charakterystyczne szaro-niebieskie zabudowy lodówek. Lodówki stanęły przy Dziennych Domach Pomocy Społecznej na osiedlu Szkolnym 20, na ul. Sudolskiej 7 i przy ul. Jana Sas Zubrzyckiego 10. Takie umiejscowienie przekłada się na to, że “Lodówki pełne dobra” pełnić będą w pierwszej kolejności funkcję pomocową. Dzięki nim Domy Pomocy Społecznej mogą dzielić się posiłkami, które nie zostały odebrane przez podopiecznych w ciągu dnia. Wolontariusze Polski 2050 także deklarują chęć pomocy w uzupełnianiu jedzenia i kontrolowaniu porządku w lodówkach.

“Każdy może zanieść do nich to, co ma u siebie, po to, żeby nie wyrzucać oraz pomóc potrzebującym. Na co dzień opiekę nad lodówkami sprawuje DDPS przy którym znajduje się lodówka”. – tłumaczy Karolina Górnisiewicz z Polski 2050.

Osoby, które chcą pomóc w zapełnianiu lodówek powinny pamiętać o prostych zasadach: zostawiając jedzenie należy pamiętać, że powinna być to żywność przed upływem terminu ważności, najlepiej w opakowaniu w jakim kupiliśmy ją w sklepie. Jedzenie sporządzone w domu powinno być opisane: nazwą, datą przygotowania, dobrze by znalazł się na nim też skład, szczególnie pod kątem alergenów.