MOC ROŚLIN RUDERALNYCH – OSTATNI EKO-GRANT ZREALIZOWANY!
“Park na Gruzie, czyli moc roślin ruderalnych” to ostatni, specjalny eko-grant w ramach konkursu Stowarzyszenia Polska 2050, sfinansowany przez Bożennę Hołownię – Posłankę na Sejm RP. Organizatorką inicjatywy jest Bogna Hes z Polska 2050 Łódzkie. Jesteście ciekawi, czym są rośliny ruderalne i jak mogą zmieniać miejską rzeczywistość?
W ramach projektu obok Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim powstał minipark roślin ruderalnych. Są to rośliny, które z łatwością adaptują się do trudnych warunków, zwłaszcza tych panujących w “miejskiej dżungli”, gdzie dominują beton i asfalt. Znajdziecie je nierzadko w szczelinach murów, dachów czy chodników, przy torowiskach tramwajowych czy poboczach dróg. Mają zdolność przetrwania w tego typu miejscach i skutecznie regenerują gleby. Ich obecność w ekosystemie odgrywa ważną rolę, wspiera różnorodność biologiczną i przeciwdziała degradacji środowiska.
Jak podkreślają wolontariusze, nawet niepozorne elementy środowiska mogą mieć ogromne znaczenie dla ekosystemu. Rośliny ruderalne są często ignorowane lub uważane za chwasty. Złożony z nich minipark nie ma na celu przypominać idealnego ogródka – to miejsce ma przede wszystkim walor poznawczo-przyrodniczy. Na miejscu będzie też ustawiona ławka dla obserwatorów przyrody, tablica informacyjną o zasadzonych roślinach, beczki do zbierania deszczówki i węże ogrodnicze do jej rozprowadzania.
Zapraszamy Was do odwiedzenia tego miejsca. Dziękujemy wolontariuszom z Tomaszowa Mazowieckiego za realizację tej ekologicznej i edukacyjnej inicjatywy!