Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada Polacy tłumnie wychodzą z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała po 104 latach zaborów. Narodowe Święto Niepodległości od lat kojarzy nam się z licznymi manifestacjami, imprezami ulicznymi w miastach, miasteczkach i wsiach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi czy patriotycznymi koncertami.
Kilka słów z historii …
Święto Odzyskania Niepodległości przez Polaków jest jednym z dwóch najważniejszych państwowych świąt w Polsce, obok Święta 3 Maja. Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Data ta jest datą umowną, dopiero w 1937 roku została wskazana jako oficjalny Dzień Niepodległości . Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów . 11 listopada podpisano w Compiègne kończący I wojnę światową układ rozejmowy pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w I wojnie. Dzień wcześniej z Magdeburga do Warszawy po 16 miesięcznym więzieniu wrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej wojskiem i jednocześnie powierzyła misję formowania Rządu Narodowego. W roku 1945 po zakończeniu II wojny światowej Święto Odzyskania Niepodległości zostało zniesione przez władze komunistyczne. Polakom zostało ono przywrócone dopiero po 44 latach w roku 1989.
Jak co roku, kilkadziesiąt powiatów aktywnie włączyło się w świętowanie Dnia Niepodległości. Jesteśmy nowoczesnymi patriotami. Co to znaczy? Zgodnie z naszym DNA, chcemy Polski solidarnej, zielonej i demokratycznej dla naszych dzieci i wnuków. Był czas na zadumę, ale i radość.
Zobaczyliście nas m.in. w Polska 2050 dolnoślaskie, gdzie nasze delegacje uczestniczyły w uroczystościach w Świdnicy i Świebodzicach, złożyliśmy również kwiaty pod pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny w Dzierżoniowie oraz, a także pod pomnikiem kombatantów w Oleśnicy.
W Polska2050 lubelskie byliśmy w Lublinie, Kraśniku, Zamościu, Lubartowie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Puławach i innych powiatowych miastach!
W Polska 2050 świętokrzyskie wzięliśmy udział w obchodach w Kielcach, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, w Skarżysku, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Staszowie, Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu Orląt Lwowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Co więcej, jeden z naszych wolontariuszy transportuje stamtąd dary do Lwowa, nasi członkowie przekazali paczki ze słodyczami dla dzieci we Lwowie, które znajdują się w ochronce przy tamtejszym kościele.
Ponadto, oficjalnie zainaugurujemy działalność Koła Staszowskiego podczas “Patriotycznego Wieczoru” w Sichowie Dużym.
W Polska2050 lubuskie, złożyliśmy kwiaty na jasieńskim cmentarzu pod pomnikiem poświęconym Bohaterom Walk o Niepodległość, a w kujawsko-pomorskie w Bydgoszczy, Grudziądzu i Żninie, gdzie nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach rocznicowych przy pomniku Walk i Męczeństwa.
Niepodległość świętowaliśmy również aktywnie. W Kielcach Polska2050 świętokrzyskie odbył się rodzinny, rowerowy przejazd ścieżką rowerową z przystankami w miejscach pamięci. Natomiast, w Skierniewicach Polska2050 łódzkie wolontariusze wzięli udział w pieszym rajdzie, połączonym ze sprzątaniem lasu i zakończonym wspólnym ogniskiem.
Mając w pamięci męczeńska i długa drogę Polaków do niepodległości , musimy być świadomi ze niepodległości i demokracja nie są dane raz na zawsze. Nie pozwólmy aby wewnątrz państwa dochodziło do destrukcji, która po cichu, prawie bezszelestnie, krok po kroku, bez spektakularnej przemocy będzie nas ograniczała i zabierała nam demokratyczne prawa gwarantowane Konstytucją.
Pamiętajmy tez o zewnętrznym zagrożeniu. Dzisiaj Ukraina najdotkliwiej, krwią swoich dzielnych synów i córek walczy o każdy centymetr swojej wolności i niezależności. Solidaryzujmy się z Ukrainą, bo to właśnie oni teraz umierają za swoją i naszą NIEPODLEGŁOŚĆ.