Ogród sensoryczny w żywieckim przedszkolu

29 kwietnia 2022
15:36
Woj. śląskie

Ostatni dzień kwietnia przyniósł finał realizacji mini ogrodu sensorycznego dla przedszkolaków i osób z dysfunkcjami. Projekt został zrealizowany dzięki środkom uzyskanym w ramach konkursu #MiniGranty.

Ogród sensoryczny powstał z pomocą przedszkolaków, którzy w ramach zajęć z terapii ogrodniczej prowadzonej przez autora projektu, bardzo solidnie wykonywali powierzone prace. W ramach projektu stworzono ścieżkę bosych stóp, założono rabatę sensoryczną oraz warzywnik.

Czym jest ścieżka bosych stóp?

Jest jednym z naturalnych i alternatywnych elementów dla tradycyjnych placów zabaw. Ścieżka bosych stóp pozwala dzieciom poznać i różnicować faktury, angażując przy tym zmysł dotyku.

– Każda praca w ogrodzie, poza sumiennością, uczy obcowania z przyrodą i doceniania otaczającego nas świata. Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto angażować dzieci do pracy w ogrodzie, jest nauka cierpliwości. Poza tym, maluchy mogą obserwować cykl życia rośliny: od wysiewu nasionek wiosną, poprzez śledzenie jej regularnego rozwoju, aż po obumieranie jesienią. Praca w ogrodzie uczy tego, jak zmierzyć się z trudnościami, jak rozwiązywać problemy, a dzieci, które sporo czasu spędzają w ogrodzie, zyskują również świadomość pogody i pór roku oraz uczą się szacunku do matki natury – wylicza lider projektu Paweł Gluza.

Do zgłaszania swoich pomysłów zapraszamy wszystkich wolontariuszy i członków naszego Stowarzyszenia Polska 2050, którzy chcą realizować oddolne akcje i działania nastawione na wsparcie innych.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050