Orlęta Lwowskie upamiętnione przez delegację Polska 2050 ze Śląska

12 listopada 2021
13:25
Woj. śląskie

11 listopada delegacja Polski 2050 z województwa śląskiego odwiedziła Cmentarz Orląt Lwowskich we Lwowie, gdzie zostały złożone kwiaty. 

Cmentarz Obrońców Lwowa, inaczej nazywany Cmentarzem Orląt Lwowskich to jedna z ważniejszych nekropolii wojennych znajdujących się poza granicami Polski.  Spoczęły tu ciała bardzo młodych bohaterów, poległych w listopadzie 1918 roku oraz w okresie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921.  W walkach uczestniczyło wielu uczniów szkół, młodych ludzi, którzy często nie mieli ukończonych nawet 16 lat – stąd obrońców nazwano Orlętami Lwowskimi. Sam cmentarz Orląt Lwowskich stanowi część cmentarza Łyczakowskiego, który niejednokrotnie był plądrowany i dewastowany, a nawet służył za wysypisko śmieci, a jego renowacja blokowana była z przyczyn politycznych. 

Delegacja, w składzie której znaleźli się liderzy oraz członkowie Stowarzyszenia: Antonina Palarczyk, Kacper Perkowski, Mateusz Kozielski, Gabriel Jarco i Michał Kopański, przeprowadziła także rozmowy z administratorem kaplicy przy cmentarzu m.in. o tym wyjątkowym miejscu pamięci i problemach, z jakimi na co dzień mają do czynienia.

„Mortui sunt ut liberi vivamus – Polegli, abyśmy żyli wolni”

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050