PAczki „ciepła i światła” z Leszna do Bahmutu

08 lutego 2023
Woj. wielkopolskie

„Wszystko zaczęło się od informacji od pani Ani z Ukrainy. Potrzebna była pomoc dla jej brata i kuzyna, którzy jako ochotnicy poszli walczyć w okolice Bahmuta. Brat Anny jest w wieku moich dzieci, ma 22 lata, co poruszyło mnie szczególnie oraz całą naszą ekipę i zaczęliśmy robić tą robotę” – relacjonuje Krzysztof Nowak, członek koła powiatowego w Lesznie Stowarzyszenia Polska 2050.  Później się okazało, że Ani brat i kuzyn zostali ranni w grudniu i miesiąc spędzili w szpitalu, aby w styczniu znów wrócić na pierwszą linię frontu.

Na początku wosk i puszki zaczęliśmy zbierać wśród znajomych i przyjaciół, a potem dzięki naszej radnej pani Stefanii Ratajczak, także  w szkołach i przedszkolach w Lesznie. Dzięki audycji i artykułom w prasie dołączyły też szkoły z okolicy. Szczególnie szkoła w Brennie zaskoczyła ilością materiałów, które dostarczyła.  Do dzisiaj wysłaliśmy dwoma transportami ponad 1500 świec ! Do każdej paczki dokładamy lekarstwa, ocieplacze do rąk i nóg, jedzenie, latarki, słodycze. Juz kolejna partia jest przygotowywana do wysyłki do Bahmutu.
Wartym podkreślenia jest fakt, że oprócz wolontariuszy Polska 2050 do akcji przyłączyły się Ukrainki, mieszkające obecnie w Lesznie. Jak podkreśla liderka powiatu leszczyńskiego Anna Adach – ” Wszystko to wymyślił i koordynuje nadal Krzysztof Nowak, bez którego ta pomoc nie zaistniałaby”. Do ekipy z Leszna, a szczególnie adresowane do Krzysztofa, przyszły  podziękowania od wójta wsi z której pochodzi, wspomniana już Ukrainka Ania.

Poniżej tłumaczenie pisma z Ukrainy.

Po raz kolejny dziękujemy naszym braciom i siostrom z Polski za ogromną pomoc, jakiej udzielają Ukrainie w trakcie tej strasznej wojny. Tym razem słowa wdzięczności płyną do polskich miejscowości Leszno i Brenny. Z inicjatywy Ani Wasylenko (Tytarenko), absolwentki Liceum Łukowycz rady wsi Pawliw wraz ze Stowarzyszeniem Polska 2050, szkołami, przedszkolami i organizacjami wyznaniowymi zorganizowano zbiórkę wosku, zniczy i zapalniczek w celu zrobienia świec okopowych dla ukraińskich obrońców. Przy pomocy takiej świecy można np. zagotować wodę na herbatę lub podgrzać jedzenie. A to jest niezwykle potrzebne dla poprawy kondycji fizycznej i psychicznej ukraińskich żołnierzy na polu walki.
Warto zaznaczyć, że pierwsza partia 15 kartonów „ciepła i światła” wraz z produktami spożywczymi, lekami i środkami higieny osobistej dotarła już do Ukrainy i została przekazana naszym wojskom. Na tym pomoc się nie kończy, kolejne 1000 świec czeka na przygotowanie i wysyłkę. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy, sołtys Pawliwa wyraża szczerą wdzięczność wszystkim polskim przyjaciołom, tym, którzy włączyli się w szczytną sprawę, bo jednego mamy wroga i razem musimy z nim walczyć.

Dziękujemy Polakom za postawę i wsparcie wszystkich Ukraińców i oraz wojskowych, którzy wywodzą się z naszej społeczności.
Dziękuję za pomoc, która przybliża nas do zwycięstwa!
W akcję produkcji świec okopowych zaangażowało się wiele osób z całej Polski, które dołączają do tej wspaniałej akcji. W ostatnich dniach pojechały kolejne kartony ze świecami, między innymi, z Obornik, gdzie inicjatorem jest lider Stowarzyszenia Polska 2050 z  powiatu obornickiego,  sołtys wsi Ocieszyn – Błażej Pacholski.