Po raz drugi Opolskie pomaga Zuzi Opolskiej

20 czerwca 2022
Woj. opolskie
W niedzielę 12.06 nasze Stowarzyszenie, woj. Opolskie po raz drugi zorganizowało kiermasz charytatywny dla Zuzanna Opolska chorej na mukowiscydozę. Tym razem wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Opola oraz Radio Doxa i Radio Opole. Cała historia zaczęła się w kampanii prezydenckiej Szymon Hołownia, który w jednym z postów opowiadał o trudnej sytuacji córeczki prawosławnego księdza – Zuzi, chorej na mukowiscydozę walczącej o każdy oddech. Historia Zuzanna Opolska z Siemiatycz w województwie podlaskim bardzo poruszyła naszą koordynatorkę akcji pomocowych – Agnieszka Wroniecka, która jest inicjatorką kolejnego takiego wydarzenia charytatywnego w Opolu. W pomoc Agnieszce zaangażowało się wielu naszych wolontariuszy, zgodnie twierdzących, że choć Zuzia jest z województwa podlaskiego, nazwisko które nosi zobowiązuje nasz region do okazania jej wyjątkowego wsparcia.
Zuzia toczy walkę o zakup leków, które pozwalają jej żyć – miesięczny koszt życia Zuzi to 80.000 złotych! Leki przyczynowe – Kaftrio i Kalydeco które przyjmuje, wprawdzie zostały wpisane na listę refundacyjną w Polsce od 1 marca 2022, jednak ta niespełna 15-letnia dziewczyna nadal czeka na refundację, a leczenia nie może przerwać. W przeraźliwym tempie kończą się pieniądze i niestety nadal nie wiadomo kiedy leki zostaną wydane.
Wolontariusze z Opolszczyzny stanęli na wysokości zadania, organizując kiermasz przepysznych domowej roboty ciast, przetworów oraz kwiatów i książek. Była też loteria fantowa dla dzieci oraz bańki mydlane i inne atrakcje dla najmłodszych. Wszyscy byli bardzo zaangażowani, bo chcieli zrobić co w ich mocy, aby Zuzia nie musiała się bać, że któregoś dnia zabraknie jej leku. Dzięki akcji, w której uczestniczyło wielu naszych wolontariuszy i sympatyków nie tylko z Opola i okolic, udało się zebrać 3 220 zł.