Klub Honorowych Dawców Krwi Polska 2050 – podsumowanie działalności

20 października 2022
14 czerwca 2021 w Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa oraz 120. rocznicę odkrycia przez dr Karla Landsteinera grupy krwi A, B i O zainaugurowaliśmy działalność Ogólnopolskiego Klubu „Honorowych Dawców Krwi Polska 2050”. Głównym celem jaki przyświeca klubowi HDK Polska 2050, jest propagowanie krwiodawstwa, zachęcanie nowych dawców do oddawania krwi oraz działania legislacyjne w tej materii.  Przez niespełna półtora roku działalności, udało nam się zebrać kilkadziesiąt litrów krwi oraz stworzyć dosyć liczną grupę 130 klubowiczów.
W porozumieniu z Narodowym Centrum Krwi w czasie wakacyjnych miesięcy w 2021 roku, na hasło „POLSKA 2050″  przeprowadzaliśmy akcję oddawania krwi.  Wg danych otrzymanych z Narodowego Centrum Krwi w wyniku naszych działań udało nam się zebrać 13,7 l krwi oraz 2 400 ml osocza ozdrowieńców po chorobie Covid-19.
W 2021 na przełomie września oraz października z okazji Dnia Dawcy Szpiku przeprowadziliśmy również akcję, mająca na celu zwiększenie liczby osób zapisanych do bazy danych dawców szpiku. Z kolei w listopadzie, wśród członków naszego klubu, przeprowadziliśmy akcję oddawania krwi z okazji Dnia Niepodległości. W związku z tą akcją, 17 naszych klubowiczów odwiedziło punkty krwiodawstwa oddając łącznie 7,65 l krwi. Pod koniec roku odbyła się mikołajkowo-świąteczna zbiórka krwi. Centra krwiodawstwa odwiedziło wówczas 15 osób, oddając w sumie 6,75 l krwi.
Ponadto, niektórzy nasi członkowie przekazali czekolady otrzymane podczas donacji wolontariuszom WOŚP, podczas styczniowej zbiórki na ulicach naszych miast. W ten sposób chcieliśmy okazać nasze wsparcie osobom kwestującym.
Rok 2022 to zbiórki krwi w marcu, kwietniu oraz maju. W trakcie tych zbiórek pozyskaliśmy w sumie 9 l krwi. W tym roku, również w porozumieniu z Narodowym Centrum Krwi przeprowadziliśmy wakacyjną zbiórkę krwi na hasło POLSKA 2050. Zbiórka krwi rozpoczęła się 1.06.22 i trwała do 31.08.22. Udało nam się zebrać 15 l krwi oraz jej składników, a nasi klubowicze odwiedzali punkty krwiodawstwa 170 razy.
W okresie od czerwca 2021 do października 2022, nasi członkowie oddali łącznie niemal 80 l krwi i jej składników. Zapoczątkowany został cykl pod tytułem: Jest pytanie? Jest odpowiedz!„, który można śledzić na naszej grupie FB oraz na TT Link
W naszym klubie zawiązała się współpraca grupy osób, które pod przewodnictwem Marka Grzywny starają się dostarczać tematy do interpelacji poselskich związanych z krwiodawstwem.
Osoby które chcą przyłączyć się do naszego klubu lub uzyskać więcej informacji mogą pisać na adres: krwiodawcy@polska2050.pl