PODSUMOWANIE ROKU 2021 – woj. KUJAWSKO-POMORSKIE
Dobiegający końca rok 2021 był pierwszym rokiem, który osoby związane ze Stowarzyszeniem Polska 2050 przepracowały wiedząc, że ich celem jest coś innego niż wygrana Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich. Jakkolwiek tamtego celu nie udało się zrealizować, to jednak zgromadzona energia nie została zmarnowana. W całej Polsce przerodziła się ona w szereg działań, które centymetr po centymetrze zmieniają kraj.
W województwie Kujawsko-Pomorskim powstało nowe biuro we Włocławku, a bydgoskie biuro zmieniło siedzibę no nową przy ulicy Długiej 64. Tam też otworzyła swoje biuro posłanka Paulina Henning-Kloska. Tak jak w całej Polsce, tak i u nas odbyły się wybory regionalnych władz. Zarząd wojewódzki został rozszerzony do pięciu osób, a na jego czele stanęła Natalia Rososińska -Kozub. Dotychczasowy lider regionu Radosław Rataj pozostał w zarządzie.
Co jeszcze wydarzyło się w ciągu tego roku w regionalnych strukturach Polski 2050? Czym zajmowali się członkowie i jak przygotowują się do ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, które odbędą się najpóźniej w 2023 roku?
Stowarzyszenie działa prężnie w obszarach dobroczynnym, ekologicznym oraz społecznym w duchu troski o idee demokratyczne. Sztandarowym przykładem działań dobroczynnych jest cykliczna akcja „Zróbmy bułę na spółę”, podczas której od ponad roku przygotowywane jest 250 bułek, które zawożone są do Sióstr Albertynek, a następnie trafiają w ręce osób w kryzysie bezdomności. Na ten cel zbierane są fundusze przez portal internetowy Pomagam, jednak najczęściej angażowane są środki własne, a przede wszystkim wolny czas i gotowe do pomocy serca wolontariuszy. Wolontariusze również ochoczo zaangażowali się we wszelkie zbiórki i festyny na rzecz leczenia małej Celinki Andrzejewskiej, a także na wsparcie finansowania potrzeb medycznych kilku innych osób. Zbierali i przekazywali dary rzeczowe w zbiórkach na rzecz uchodźców, domów pomocy społecznej, ofiarom przemocy domowej, schroniskom dla zwierząt, ogrodom zoologicznym, oddziałom dziecięcej psychiatrii w szpitalach. Zagroda z alpakami w powiecie świeckim, którą prowadzi jeden z wolontariuszy, regularnie gości podopiecznych domów dziecka. W sierpniu członkowie Stowarzyszenia brawurowo zażółcili rynki kilku miast, rozdając ogromne słoneczniki i przy okazji promując swoje charytatywne zbiórki. Wcześniej, bo na Dzień Kobiet, rozdawali paniom nasiona kwiatów miododajnych, które można było rozsypać na dowolnych polach czy ogródkach, przyczyniając się do powstania łąk kwietnych, a w dalszej perspektywie ochrony zagrożonej populacji pszczół i wytwarzanego przez nie miodu.
Członkowie Stowarzyszenia często dołączają do działań inicjowanych przez inne organizacje. Tak było i w tym roku, gdy włączyli się zarówno w organizację szlachetnych paczek, brali udział w zbiórce na rzecz WOŚP, ale i w mniej znanej akcji jaką było stworzenie zaczarowanego ogrodu dla podopiecznych szpitala Jurasza w Bydgoszczy. W grudniu w kilku miejscowościach można było spotkać żółtego świętego Mikołaja z Polski 2050. Te działania są przykładami spełniania założenia jakie od początku przyświecało Stowarzyszeniu, tj. ręce, które zmieniają Polskę. Niezależnie od wielu różnic właściwym nam Polakom, wolontariusze zgodnie twierdzą, że chcą pomagać i łączyć rodaków poprzez faktyczne działania, a nie czcze obietnice.
Ten sam cel przyświeca wszelkim działaniom ekologicznym prowadzonym przez zwolenników Szymona Hołowni. Czy będzie to prozaiczne sprzątanie terenów blisko ich miejsc zamieszkania, czy rozdawanie sadzonek drzew lub sadzenie drzew na terenach leśnych, czy też oczyszczanie brzegów Wisły. Ale do podjętych działań należały też te mniej szablonowe – jak zorganizowana w Inowrocławiu debata młodzieżówek na temat ekologii, szycie i rozdawanie na straganach i w sklepach woreczków wielorazowych na zakupy, przerabianie banerów wyborczych na wytrzymałe torby i kosmetyczki, a także zapytania składane do odpowiednich instytucji w sprawie planowanych wycinek drzew.
Te i wiele innych działań pozwalają społecznościom lokalnym poznać ludzi związanych ze środowiskiem Polska 2050 i zrozumieć ich przekonania. Szybciej lub później z pewnością zobaczymy ich nazwiska na kartach wyborczych. I jakkolwiek działania ekologiczne czy charytatywne pozwalają nam poznać idee im przyświecające, to jednak więcej mogą nam powiedzieć akcje społeczne związane z troską o utrzymanie zasad państwa demokratycznego. Członków Stowarzyszenia z ich żółtymi flagami i koszulkami możemy spotkać na wielu demonstracjach w obronie takich wartości jak: wolne media, Unia Europejska czy akcjach wspierających uchodźców. Coraz głośniej i dobitnie wybrzmiewa ich głos w tych, jakże ważnych dla Polski sprawach.
Przedstawiciele Polska 2050 zaangażowani są również w sprawy lokalne, tj. promocję powstania nowych rad okręgów w Toruniu, udział w toruńskiej konferencji wzywającej prezydenta Torunia do zatrudnienia psychologów w szkołach, działania Solidarności w latach 80-tych i współczesnego wolontariatu w Żninie, upowszechnianie wiedzy o Konstytucji i wynikających z niej prawach obywatela we Włocławku. Warto wspomnieć, że członkowie Stowarzyszenia dwa razy do roku mogą ubiegać się o minigranty, które przeznaczyli m.in. na organizację debaty ekologicznej, fotograficzne pamiątki dla wychowanków domów dziecka, krzewienie pamięci o lokalnej historii Żnina czy promocję rad okręgów w Toruniu lub akcję „Świadomy Obywatel” we Włocławku. Jedną z ciekawszych inicjatyw były spotkania z sołtysami, na których członek zarządu Polska 2050 w woj. Kujawsko-Pomorskim Arkadiusz Jąkalski – doświadczony i wielokrotnie nagradzany sołtys, konsultował z innymi sołtysami program dla wsi.
Moc działań jest wynikową charakteru i determinacji pełnych pasji i zaangażowania ludzi, członków Ruchu Polska 2050.
Czy wspomniane działania członków Stowarzyszenia Polska 2050 to dużo czy mało – zweryfikują lokalne społeczności w trakcie wyborów. Często na wpisach w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy „To ja stoję za Hołownią”. Tym bardziej warto przyjrzeć się z bliska sprawnym działaniom członków Stowarzyszenia Polska 2050, którzy tak mocno są zaangażowani, ponieważ uwierzyli, że „Polska to duży kraj, zmieścimy się w nim wszyscy”.
Biura w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku zapraszają.