Pół miliona złotych do dyspozycji młodych obywateli Krakowa

02 maja 2022
12:00
Woj. małopolskie

W piątek, 29 kwietnia 2022 r. przed Magistratem w Krakowie odbyła się konferencja, podczas której Agnieszka Buczyńska, Sekretarz Generalna partii Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiceprezeska Stowarzyszenia Polska 2050 i Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, podsumowali I edycję krakowskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego dla szkół podstawowych oraz ogłosili jego drugą, poszerzoną edycję. Szkolny Budżet Obywatelski jest inicjatywą wzorującą się na Budżecie Obywatelskim i ma na celu kreowanie postaw obywatelskich i poczucia sprawczości u dzieci i młodzieży. 

Szkolny Budżet Obywatelski pokazuje uczniom, że można i warto mieć wpływ na najbliższe otoczenie.
Rozmowy z zaangażowanymi dziećmi tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że SBO to przedsięwzięcie, które warto kontynuować – powiedział Rafał Komarewicz.

I edycja krakowskiego Budżetu Obywatelskiego rozpoczęła się od konkursu na najlepszą akcję promocyjno-marketingową SBO. Dzieci przygotowały pomysły projektów, które były dla nich ważne. Następnie odbyło się głosowanie, a po nim realizacja zwycięskich projektów.

W akcji wzięło udział 13 krakowskich szkół podstawowych, które miały do rozdysponowania kwotę aż ok. 350 tys. zł. Zwycięskie projekty umożliwiły m.in.: w SP nr 149 przy ul. Bujaka 15 na zakup wygodnych, kolorowych puf do strefy relaksu, laptopa i profesjonalnej kamerki do kręcenia filmów. Uczniowie SP nr 101 przy os. Jagiellońskim 9 zdecydowali się na odnowienie sportowych szatni, zaś dzieci z SP nr 134 przy ul. Kłuszyńskiej 46 wybrały zakup dużego monitora, by móc oglądać na żywo bociany z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo”. 

-Dziś, 29 kwietnia, oficjalnie rusza kolejna, jeszcze bardziej rozbudowana edycja konkursu Promocji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Do wykorzystania jest aż pół miliona złotych! Zasady będą takie same jak w przypadku pierwszej edycji, do 30 maja 2022 r. czekamy na prace konkursowe. Innowacyjność i kreatywność są jak najbardziej pożądane – zapowiedział Rafał Komarewicz. 

– Polska 2050 wywodzi się z ruchu obywatelskiego. W rządowej polityce mamy do czynienia z próbą centralizacji systemu edukacji. (…) Stawia się na wpisywanie w klucz zgodny z oczekiwaniami, nie docenia się w sposób właściwy nauczycieli. Wszyscy potrzebujemy szkoły, w której uczniowie są podmiotowymi członkami. O świecie myślą krytycznie i w niekonwencjonalny sposób. Działania takie jak SBO pozwalają na kształtowanie od najmłodszych lat postaw obywatelskich, poczucia sprawczości i aktywnego podejścia do uczestnictwa w życiu szkoły i miasta. Dzięki temu, o czym mówi Rafał Komarewicz, inicjator koncepcji szkolnego budżetu obywatelskiego po raz kolejny widzimy wkład i znaczenie samorządów – powiedziała Agnieszka Buczyńska. 

Organizatorzy  dopuszczają różnorodne formy prac konkursowych: graficzne, filmowe, muzyczne, opisowe, itp. Prace należy dostarczyć na adres: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków, z dopiskiem: „Promujemy Szkolny Budżet Obywatelski 2022!” bądź mailowo na adres: konkursy@cmjordan.krakow.pl, w temacie wpisując: „Promujemy Szkolny Budżet Obywatelski 2022!”.

 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050