Polska 2050 Lubelskie – podsumowanie świątecznych akcji pomocowych

30 grudnia 2021
21:21
Woj. lubelskie

Grudzień 2021 był kolejnym bardzo pracowitym miesiącem dla parlamentarzystów, zarządu, liderów, wolontariuszy i sympatyków Polski 2050 w regionie lubelskim. Oto podsumowanie akcji pomocowych, w których brali udział, a odbyły się one w 9 miastach naszego województwa.

CHEŁM. Radna Sejmiku Wojewódzkiego i zarazem członkini Stowarzyszenia Polska 2050  – Ewa Jaszczuk w tym roku została Świętym Mikołajem. „Mikołajki są wyjątkowym świętem, którego z radością, bijącym sercem i wypiekami na twarzy wyczekują nie tylko najmłodsi, ale i dorośli. Od kilku lat mogę być Mikołajem dzięki fantastycznej, wyjątkowej akcji prowadzonej przez Super Tydzień Chełmski. I choć nie jestem starszym Panem z długą białą brodą, w czerwonym płaszczu i czapce z białym  pomponem niosącym worek pełen prezentów, to spełniam życzenia, marzenia tych, którzy do mnie napiszą. W tym roku otrzymałam dwa listy, od Pani Anety, przyszłej mamy oraz 9 letniego Kuby, który ma bardzo dobre serduszko i prosił o prezent nie tylko dla siebie, ale i swojej młodszej siostry Oli. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać Panią Anetę , Kubę, Olę i ich bliskich, to były dla mnie wyjątkowe chwile, a prezent od Oli miłą niespodzianką” – powiedziała Ewa.

LUBLIN. “W piątek, 10 grudnia, razem z Wolontariuszami Polski 2050 Lubelskie i przy wsparciu Banku Krwi Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie dostarczyliśmy świąteczną paczkę do Adriana, Szymona i ich Dziadków” – informuje Monika Filipiuk, Dyrektor Biura Senatora RP Jacka Burego. „Poza produktami spożywczymi i chemicznymi, chłopcy otrzymali dwa laptopy, dzięki którym nauka zdalna będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Rodzina dostała to, czego potrzebowała najbardziej, a my dostaliśmy od nich coś najcenniejszego – radość i uśmiech na twarzy”.

KRAŚNIK. W Kraśniku pomocnicy Św. Mikołaja – Senator RP Jacek Bury, Radny Miasta Paweł Kurek, członkini zarządu Milena Kozak-Chrzanowska i wolontariusze – Karol Kuśmierz i Kacper Dudzik obdarowali książkami i owocami czterdzieścioro dzieci z rodzinnych piecz zastępczych. “Same książki zostały przyjęte z entuzjazmem i zainteresowaniem, co bardzo nas ucieszyło.  Każde spotkanie z tymi wyjątkowymi rodzinami jest przemiłym wydarzeniem. W tych domach po prostu czuje się miłość, ciepło i troskę. Widać, że relacje łączące domowników są głębokie i szczere. Usłyszeliśmy o najnowszych sportowych i naukowych osiągnięciach, zainteresowaniach, wyborach szkół i dróg życiowych. Rozmawialiśmy też o problemach z jakimi się borykają, nierównościach w traktowaniu rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do instytucjonalnej, obawach związanych z podwyżką cen. Z tych domów naprawdę nie chce się wychodzić” – relacjonowała Milena Kozak-Chrzanowska. Prezenty zostały zebrane w ramach akcji “Książka pod choinkę”, do której o włączenie się apelował wielokrotnie Prezes Stowarzyszenia Polska 2050, Szymon Hołownia. W powiecie kraśnickim zbiórkę prowadzili: Milena Kozak-Chrzanowska, Marcin Chrzanowski, Łukasz i Anna Sieduszewscy, Paweł Kurek, Kacper Dudzik, Marika Daniluk, Karol Kuśmierz, Stanisław Janczarek, a włączyli się w nią też wolontariusze z Lublina, powiatów: włodawskiego, radzyńskiego i sympatycy z całej Polski. 

ŁUKÓW. W ostatnią przedświąteczną sobotę, członkowie Klubów Seniora w Łukowie przygotowywali potrawy na niedzielne, przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami. Nasi wspaniali, bardzo młodzi duchem liderzy i wolontariusze – Marek, Ela, Basia i Mirka – reprezentowali Kluby Seniora Polski 2050 i wzięli udział we wspólnym gotowaniu. Natomiast we wtorek, 21.12, w powiecie łukowskim zakończyła się druga już przedświąteczna zbiórka dla podopiecznych DPS w Ryżkach. Dary zostały dostarczone dzień później. Tak relacjonowała środowe wydarzenia nasza liderka powiatu, Beata Zdanowska: „Kochani! Wszyscy ludzie  dobrego serca! Dzisiaj dotarliśmy do Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Zostawiliśmy przekazane przez Was wszystkich i nas samych troskliwie wybrane prezenty. Były to: cieplutkie skarpety i rękawiczki dla 104 mieszkających tam pensjonariuszy, kosmetyki, czapka z szalikiem i ręcznie dziergane poncho. Były skrzynki owoców i nieco słodkości na osłodzenie najbliższych, świątecznych dni. Pojęcia nie mamy, ile tego faktycznie było, bo przy siódmej paczce przestaliśmy liczyć. Dobrze, że mieszkańcy DPS Ryżki ochoczo pomagali przy wyładunku i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Spotkanie było króciutkie ze względów sanitarnych, ale przebiegło w serdecznej atmosferze.  Wszystkim Wam ogromnie dziękuję za zaangażowanie, za wkład: nie tylko materialny, ale i emocjonalny. Jesteście wspaniali, hojni i niezastąpieni, warci wszystkich skarbów świata!  Szczególne podziękowania dla: Senatora RP Jacka Burego, Pawła Sosnowskiego, Marka Czerneckiego, Teresy Wolskiej, Magdaleny Babij, Izabeli Tusińskiej, Beaty Brzozowskiej-Zburzyńskiej, Katarzyny Rot, Beaty Zdanowskiej, Agnieszki Krempeckiej, Agnieszki Kubić, Katarzyny Sokołowskiej, Rafała Maksymowicza, Anny Chromiak, Agnieszki Wardak, Haliny Krasy, Agnieszki Cabaj, Bożeny Wędroch, Anety Borkowskiej, Agnieszki i Krzysztofa Waisów i dla sklepu ZUZKA. Odpocznijcie, bo na tym przecież nie skończymy pomagania” – apeluje Beata. 

PONIATOWA. W Poniatowej z inicjatywy liderki powiatu, Magdaleny Babij, odbyła się zbiórka darów dla samotnej mamy z trójką dzieci. W dniu ich dostarczenia, 22 grudnia, Magdalena relacjonowała: “Moi drodzy, w imieniu pani Sylwii i swoim pragnę podziękować wszystkim, którzy sprawili, że w te święta mamie z trójką dzieci niczego nie zabraknie. Ba! Nawet lepiej! Pani Sylwia w końcu będzie mogła upiec placki dla dzieci, a to wszystko dzięki naszemu radnemu Grzegorzowi Zburzyńskiemu, który za pieniądze z otrzymanej ustawowej podwyżki zakupił kuchenkę. Ale nic o Was bez Was, dlatego: Posłance na Sejm Joannie Musze, Grzegorzowi i Beacie Zburzyńskim, Sławkowi Jaworowi, Magdzie Petraś, Iwonie i Grzegorzowi Gąbce, Agnieszce Kubić, Agnieszce Krempeckiej, Izie Tusińskiej, Kasi Rot, Beacie Zdanowskiej, Robertowi Gizie dziękuję niezmiernie. Bez Was by się to nie udało”. Z kolei Grzegorz Zburzyński pisał: „Miesiąc temu, gdy byłem z rodziną na zaległych wakacjach, rada gminy Poniatowa podjęła decyzję o podniesieniu diety dla radnych. Zaskoczyło mnie to, muszę przyznać, bo nie uważam, żeby radni byli grupą społeczną najbardziej potrzebującą podwyżek w obecnym czasie. Ale ponieważ nie mogłem się temu sprzeciwić (nieobecni nie mają racji), postanowiłem wraz z żoną przeznaczyć te pieniądze na coś, co przyniesie dobro”

PUŁAWY. Dzień przed Wigilią, 23 grudnia, nasza drużyna z Puław – Sławomir Seredyn, Małgosia Sanecka-Czerniec z mężem Mariuszem, Iza i Kamil Tusińscy, Karol Biały, Bartosz Radomski, dostarczyła dary, zebrane w trakcie akcji pomocowej dla Pani Józi. Zainicjowała ją jeszcze długo przed Świętami Iwona Furman, która niestety nie mogła wziąć udziału w samym procesie doręczenia. Tak przebieg wieczoru relacjonowała Iza: „Jedyne, o co może się teraz martwić Pani Józefa, to: „Gdzie to wszystko pomieścić?”  Tak, bo wielkie serca zajmują dużo przestrzeni, co udowodniliście przy okazji tego świątecznego poruszenia!  Pani Józefa otrzymała mnóstwo rzeczy – od produktów spożywczych (nabiał, wędliny, sery, ciasto, makarony, pieczywo) po środki gospodarstwa domowego. Zakupiliśmy także środki higieniczne w sklepie medycznym.  Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy do szczęścia nie dorzucili upominku – takiego imiennego, od serca! Tak więc ciepłe bambosze, skarpety, kocyk i wiele innych, a także odrobina słodkości do herbatki powędrowały do ponad 90-letniej seniorki”. 

W akcję włączyła się Posłanka na Sejm RP Joanna Mucha. Z pomocą przyszli również, jak wymienia dalej Iza: „Uczniowie Zespołu Szkół nr. 3 im. M. Dąbrowskiej w Puławach wraz z opiekunami, a w szczególności z Panią Anną Lis, która sprawowała pieczę nad przebiegiem zbiórki, a także nasi liderzy i wolontariusze: Beata i Grzegorz Zburzyńscy, Agnieszka Kubić, Magdalena Babij, Sławek Jawor, Agnieszka Krempecka, Beata Zdanowska i Elwira Borowiec. Cudownie jest wiedzieć, że mamy takich wspaniałych ludzi obok! Sprawiliście nam najpiękniejszy prezent na święta swoim zaangażowaniem” – kończyła Iza swoją relację.

PARCZEW. Waldemar Wezgraj w zaledwie 1,5 dnia zorganizował w powiecie parczewskim zbiórkę darów dla Pana Franciszka. Akcja pomocowa zakończyła się 22 grudnia, a tak podsumowywał ją sam Pan Waldek: „Po sprawnej zbiórce, dzisiaj wszystkie dary zostały przekazane adresatowi, Panu Franciszkowi, który wyraził ogromną wdzięczność za wsparcie w trudnej sytuacji i okazane serce. Szczęśliwie się udało zdążyć z pomocą, choć czasu było mało. I to jest najważniejsze – pomagać innym jeżeli tego potrzebują, czasami nie jest łatwo, ale to daje nam poczucie własnej wartości. Bo tyle, tak naprawdę, jest człowiek wart, ile jest w stanie dać innym. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wspólną akcję Członkom Stowarzyszenia i innym osobom, które nas wspomogły”.

Ponadto wielu liderów i wolontariuszy powiatów kraśnickiego, zamojskiego i radzyńskiego włączyli się w Szlachetną Paczkę.

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050