Polska 2050 Sprząta Świat w Małopolsce

20 września 2021
14:09
Woj. małopolskie

W miniony weekend o Sprzątaniu Świata pamiętali wolontariusze Polski 2050. W Krakowie i Bochni dwie grupy zebrały w sumie 52 worki zalegających na terenach zielonych śmieci. Członkowie Ruchu Polska 2050 z powiatu bocheńskiego zorganizowali sprzątanie lasku na Uzborni – jednego z większych terenów rekreacyjnych w Bochni, a także miejsca ważnego historycznie (tutaj 18 grudnia 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali 52 osoby). Zebrano 14 worków śmieci, głównie butelek, które w pobliżu potoku Babica zalegały – sądząc po stopniu ich nawarstwienia – od dosyć długiego czasu. “Szczególnie cieszy zaangażowanie najmłodszych, ale dziwi fakt, że w tym roku wiele szkół nie organizowało żadnej akcji sprzątania. A miejsc, które tego potrzebują, nie ubywa” – zauważa jedna z wolontariuszek.

W niedzielę 19 września kolejna grupa wolontariuszy wybrała się na sprzątanie – tym razem w Krakowie. Wydarzenie to zorganizowała grupa “Ekologia szeroko rozumiana – Polska 2050 – Małopolska” i realizatorzy kontraktu obywatelskiego pt. „Ekoadopcja brzegów Prądnika„. W wyniku kontraktu wolontariusze zobowiązali się do comiesięcznej troski o stan brzegów tej rzeki. Wśród sprzątających wymienić można wolontariuszy (małych i dużych), przedstawicieli zarządu małopolskiego Polski 2050 i samorządowców.

Na odcinku zaledwie 100 m, wzdłuż brzegów rzeki Prądnik, zebrali oni aż 35 worków śmieci !

“Wśród zebranych przedmiotów znalazły się: odkurzacz, domofon, 5 radioodbiorników, okap kuchenny, worek pełen gniazdek elektrycznych, kable, lampka, muszla klozetowa, 2 okiennice, opona.” – wyliczał wolontariusz po zakończonym sprzątaniu.

Takie akcje pokazują, że są ludzie, którym zależy na stanie naszego świata, aczkolwiek uzmysławiają oni sobie gorzką prawdę – jak dużo jest jeszcze do zrobienia i jak niezbędna jest właściwa edukacja w wyniku, której liczba osób bezmyślnie pozbywających się odpadów będzie maleć.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050