Polska 2050 w sprawie żubrów uwięzionych między zasiekami

21 stycznia 2022
Woj. podlaskie

Po otrzymaniu wiadomości o tym, że stado stado 20 żubrów utknęło między zasiekami na granicy między Polską a Białorusią członkowie Polska 2050 interweniowali u wojewody podlaskiego i premiera.

Katarzyna Jagiełło – doradczyni Ruchu Polska 2050 ds. środowiska, Maciej Żywno – koordynator Polska 2050 ds. samorządów i posłanka Hanna Gill-Piątek zaznaczają, że dotąd zwierzęta swobodnie przemieszczały się między państwami po terenie Puszczy Białowieskiej, a zasieki im to uniemożliwiają narażając na niebezpieczeństwo śmierci głodowej. Katarzyna Jagiełło apelowała o niezwłoczną interwencję dla uratowania stada zwierząt, którymi się chlubimy i uważamy za symbole narodowe. „Jeżeli służby potrafią rozcinać concertinę, żeby przesunąć kolejną grupę migrantów na stronę białoruską, to pytanie brzmi, czemu nie mogą ponownie jej rozciąć, żeby wypuścić zwierzęta na polską stronę? Wydaje się to takie proste. Czemu tego nie robią?” – pytał Maciej Żywno, były wojewoda podlaski.

W związku z tym faktem w czwartek (20.01.2022r.) Hanna Gill-Piątek złożyła do wojewody podlaskiego i premiera RP interwencje poselskie oraz napisała do Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego o pilne podjęcie działań prowadzących do uwolnienia stada z pułapki w której się znalazło.