”Polska na zielonym szlaku” znowu w Świdnicy
19 marca 2023 roku w Świdnicy odbył się bieg promujący ogólnopolski program Ruchu Polska 2050 „Polska na Zielonym Szlaku”. Organizatorem biegu było Powiatowe Koło Stowarzyszenia ze Świdnicy przy współpracy z kołami dzierżoniowskim i wałbrzyskim.
Bieg na dystansie 2050 m był w Świdnicy kontynuacją wcześniejszych działań promujących program „Polska na Zielonym Szlaku”, które zostały zainaugurowane w 2021 roku. Wtedy to z udziałem Szymona Hołowni została „otwarta” nasza świdnicka pierwsza specjalna ławeczce z recyklingu.
W niedzielne słoneczne przedpołudnie biegaczom sprzyjała iście wiosenna pogoda i prawie 150 osób ruszyło alejami Parku Centralnego w Świdnicy. Po starcie zainicjowanym przez Panią Prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, Michała Kobosko i lidera naszych lokalnych struktur Krzysztofa Pałkę.
Biegli starsi i najmłodsi, a na mecie czekały na nich ekologiczne medale i atrakcyjne nagrody. Dopełnieniem wspaniałej atmosfery była wyśmienita kuchnia, serwująca lokalne wyroby oraz fantastyczne produkty cukiernicze – wszystko wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gogołowa i Lutomi Górnej. Cały dochód z imprezy przeznaczony został na Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy.
W drugiej części dnia wzięliśmy udział w debacie ekologicznej „Polska Na Zielonym Szlaku, a Subregion Wałbrzyski”. Polityka, ekologia, w którym miejscu znajdujemy się, dokąd zmierzamy, jakie są „zielone” cele przed nami – to tylko niektóre elementy dobrej dyskusji, która rozpaliła jej uczestników. Jak powiedział jeden z prelegentów tej debaty – „Można się spierać politycznie, można nie zgadzać się światopoglądowo, ale ekologia i ochrona środowiska powinny być płaszczyzną wzajemnego porozumienia”.
– Impreza niedzielna jest kolejnym przykładem naszej dobrej współpracy z innymi organizacjami i samorządami na rzecz społeczności lokalnej. Dyskusja na temat ekologii na obszarze Aglomeracji Wałbrzyskiej ma szczególny wymiar, gdyż mocno odczuwalne są tutaj problemy społeczne po nieudolnej transformacji związanej z likwidacją kopalń węgla kamiennego. Naszymi działaniami chcemy przyczynić się do poprawy warunków społecznych, gospodarczych i środowiskowych – podsumował Krzysztof Pałka, lider Stowarzyszenia Polska 2050 w Świdnicy.
Dobra atmosfera spotkania, przyjazne miejsce świdnickiego hotelu „Stary Młyn”, możliwość podzielenia się przez prelegentów wiedzą i zaprezentowania swoich stanowisk przy obecności lokalnych mass mediów złożyły się na to, że wydarzenie zostało zaopiniowane bardzo pozytywnie. Pojawiły się również głosy, że tego typu akcje powinny stać się cykliczną tradycją na Dolnym Śląsku.
Relację z wydarzenia można obejrzeć klikając w poniższy link Bieg_Świdnica