Dzień Ludzi Bezdomnych

15 kwietnia 2024
20:08
Woj. dolnośląskie, Woj. kujawsko-pomorskie, Woj. lubuskie, Woj. łódzkie, Woj. małopolskie, Woj. mazowieckie, Woj. podlaskie, Woj. pomorskie, Woj. świętokrzyskie
Ekipa dla osób w kryzysie bezdomności

14 kwietnia w Polsce obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych (dziś powiedzielibyśmy – w kryzysie bezdomności). To dzień, którego właściwie nie powinno być. Spójrzmy na to jednak inaczej. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności i ubóstwa. Jest wołaniem o empatię i reakcję. 

Chcemy szczególnie docenić naszą Ekipę dla osób w kryzysie bezdomności, która w wielu miejscach w Polsce już ponad 4 lata prowadzi projekty dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Niektóre z nich, jak “Plantacja dobra” w Krakowie, “Zupa pod Blankami” w Bydgoszczy, “Zupa na skwerze” w Kielcach czy akcja kanapkowa dla fundacji “Daj herbatę” w Warszawie na stale wpisały się do harmonogramu działań wolontariackich.  W innych regionach, jak Polska 2050 Lubuskie, Pomorskie, Podlaskie, Łódzkie, Dolnośląskie wspieramy m.in. ogrzewalnie, domy pomocy, czy doposażamy lodówki społeczne. 

W każdej tej ekipie są też stałe osoby – koordynatorzy, dzięki którym projekt przetrwał, ale też wolontariusze, na których zawsze można liczyć. W większości – skromne osoby o wielkich sercach. To też okazja, by pamiętać o nich.

Zapraszamy na stronę Polska 2050 – Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności i ubóstwa, gdzie na bieżąco ekipy regionalne publikują swoje relacje.

Zwróćmy uwagę, że za każdym “talerzem zupy” kryje się inna historia – smutna i pełna bólu. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie. W trakcie dystrybucji jedzenia, podstawowych środków czy odzieży często dochodzi do nawiązania relacji. To wtedy mamy również szansę na przekierowanie potrzebujących do odpowiednich placówek, podpowiedzieć pewne rozwiązania.

Przy tej okazji dziękujemy też za zbiórkę środków w akcji “Zima” na wspieraj.stowarzyszenie2050.pl, dzięki którym sfinansowaliśmy m.in. zakup termosów, żywności, potrzebnej odzieży na najzimniejsze miesiące. 

Jeśli w jakiś sposób chcecie nam pomóc lub dołączyć do akcji, piszcie na zarzad@stowarzyszenie2050.pl – przekierujemy Was do odpowiednich osób. 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050