Pomorskie: Pamięć o Powstaniu Warszawskim

01 sierpnia 2021
Woj. pomorskie

1 sierpnia 2021 roku obchodziliśmy 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które stało się dla naszego narodu wydarzeniem symbolicznym. Ofiara, którą Polacy złożyli była bardzo krwawa. W walce  albo w ruinach zniszczonej warszawy zginęło około 200 tys. osób.

Chcąc godnie uczcić to wydarzenie władze Gdańska wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowały oficjalne uroczystości. Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w asyście Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej zebrały się delegacje wielu organizacji i stowarzyszeń.

Stowarzyszenie Polska 2050 Szymona Hołowni reprezentowali Jacek Pałubicki, lider zespołu “Pamięć i Przyszłość”, Łukasz Kopeć, lider powiatowy Miasta Gdańsk oraz Oskar Gruca, członek Instytutu Strategie 2050.

Po oddaniu salwy honorowej i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrali Prezes Pomorskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzy Grzywacz i Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. Częścią centralną był apel pamięci. Następnie, w asyście wojskowej, odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów przez delegacje i zakończenie obchodów.