#PoznajMYsię na Pomorzu – spotkania z udziałem Szymona w Gdańsku, Wejherowie i Pucku.

20 sierpnia 2021
17:18
Woj. pomorskie

Letnia kampania Polski 2050 #PoznajMYsię na Pomorzu. Spotkania w Wejherowie i Pucku, a także konferencja prasowa pod Europejskim Centrum Solidarności z udziałem lidera przyciągnęły mieszkańców i sympatyków ruchu. 

W czwartek, 19 sierpnia, w pomorskim oddziale Polski 2050 odbyły się ważne wydarzenia letniej kampanii ruchu sygnowane hasłem #PoznajMYsię. Wzięli w nich udział lider ruchu Szymon Hołownia, ale także przedstawiciele pomorskich struktur, m.in. Agnieszka Buczyńska, dyrektor ds. regionów, Agnieszka Baranowska, liderka wojewódzka Stowarzyszenia Polska 2050, Emil Rojek, koordynator Strategii 2050 oraz lokalni liderzy powiatowi Polski 2050. 

Konferencja prasowa odbyła się przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. “Jesteśmy w miejscu ważnym dla każdego Polaka. 41 lat temu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił listę postulatów mówiących o wolności, równości, przestrzeganiu prawa. Kiedy myślę dzisiaj o tych postulatach, to one są wciąż aktualne” – mówił Szymon Hołownia pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Lider wymienił współczesne formy solidarności: międzypokoleniową, społeczną i międzyregionalną. Polska 2050, dzięki analizom programowym Polski 2050 #Wiemyjak, chce je wprowadzać. Jest to m.in. Plan dla Zdrowia czy Plan dojścia do neutralności klimatycznej “Polska na zielonym szlaku”. “Chcemy umożliwić lokalnym wspólnotom i pojedynczym wytwórcom otrzymywać od państwa zapłatę za energię wyprodukowaną np. z paneli słonecznych, a którą oddadzą do sieci przesyłowych. Skandalem są obecne plany rządu, by zyski z OZE przekierować na spółki skarbu państwa” – nawiązał do planu klimatycznego Hołownia. Lider odniósł się również do wydarzeń w Afganistanie i uchodźców na białoruskiej granicy, krytykując postawę rządzących.  

“Stoją przed nami olbrzymie wyzwania dziejowe. Bez głębokiego zrozumienia tego, czym dziś jest solidarność nie będziemy w stanie tego udźwignąć. Solidarność, o której dziś opowiadamy, to szansa byśmy tym wyzwaniom podołali jako kraj, naród i jako społeczeństwo. To szansa na to, aby zamiast pogłębiać podziały między ludźmi przywracać wspólnotę. Byśmy udźwignęli koszty transformacji i na niej skorzystali” – skomentowała w swoim wystąpieniu Agnieszka Buczyńska

Lider Gdańska Polski 2050 Łukasz Kopeć podsumował natomiast aktualne działania pomorskiego oddziału Stowarzyszenia oraz Strategii 2050. Jest to m.in. projekt “Karty Crohna”, pilotowany przez Emila Rojka. To system umożliwiający bezpłatne korzystanie z toalet w centrach miast osobom cierpiącym na schorzenia jelitowe. Co więcej, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni zdecydowało o przyznaniu Stowarzyszeniu Polska 2050 grantu w wysokości ponad 37 tys. zł. na testowanie tego programu. Wkrótce Instytut przedstawi również “Czystą Polskę 2050”, czyli narzędzie pozwalające na zgłaszanie i likwidowanie  dzikich wysypisk. 

Po południu, na wejherowskim, a następnie puckim rynku odbyły się spotkania otwarte z cyklu #PoznajMYsię, gromadzące sympatyków, ale także mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości. Oprócz wystąpień lokalnych liderów oraz Szymona Hołowni, zaplanowano również szereg aktywności dedykowanych dorosłym i dzieciom. Dzięki współpracy z wieloma instytucjami, a także wsparciu liderów Polski 2050 – Gabrieli Hoffmann-Gawryś, Jacka Pałubickiego, Szymona Redlina, Andrzeja Pecka, Mariusza Palucha i Dawida Kleina, na wejherowskim rynku można było bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne, otrzymać szczepionkę na Covid-19, a także uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy. Z kolei w Pucku, gościem specjalnym był również Michał Gramatyka, poseł na Sejm RP oraz członek Koła Parlamentarnego Polska 2050, który wraz z zespołem wykonał koncert szantowy. W trakcie spotkania w Pucku poruszano wiele kwestii związanych z kulturą kaszubską, ale też problemami, jakie napotykają tamtejsi mieszkańcy. Na każdym ze spotkań zapewniono tłumaczenie na język migowy.

Dziękujemy pomorskim wolontariuszom, a także liderom za wspaniałą organizację wydarzeń.

Fot. Jarek Barański

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050