Karta Crohna

Inicjatywa jest innowacyjna – dąży do poprawy inkluzywności przestrzeni miejskiej dla osób wykluczonych ze względu na określone choroby jelit. Chcemy włączyć do życia społecznego ludzi zmagających się z chorobą Leśniewskiego Crohna i Nieswoistym Zapaleniem Jelita Grubego. Choroby te charakteryzują się nagłymi napadami zmuszającymi osoby chore do natychmiastowego i bardzo częstego wypróżniania się. Ta pierwsza przypadłość dotyka ok. 5 na 100 000 osób, ta druga zaś dotyczy już 10 na 100 000. W mieście Gdynia co roku przybywa ok. 40 osób cierpiących przewlekle z powodu jednego z tych schorzeń.

Jak możemy im pomóc? Poprzez stworzenie imiennych kart umożliwiających korzystanie z toalet należących do podmiotów prywatnych. W ten sposób oddolnie rozwiązany zostanie problem braku powszechnej dostępności toalet w przestrzeni publicznej. Do programu Karta Crohna mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, restauratorzy, osoby prywatne – każdy, kto jest w stanie zapewnić chorym dostęp do toalety. Partnerzy akcji niewielkim wysiłkiem są w stanie podarować swobodę przemieszczania się po mieście tym, dla których na co dzień stanowi to zdrowotne i logistyczne wyzwanie. Osoby posiadające Kartę Crohna mogą w każdej chwili sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się najbliższa toaleta współpracująca z programem.

Projekt narodził się z doświadczeń jednego z jego realizatorów, zmagającego się z chorobą Leśniewskiego-Crohna, dla którego opisany problem jest stałym elementem życia codziennego. Inicjatorem i pomysłodawcą jest Piotr Deruś. Na razie projekt funkcjonuje tylko w Trójmieście, ale zamierzamy rozszerzać jego zasięg na kolejne miasta.

Zajrzyj na stronę naszą stronę i dowiedz się więcej.

Kontakt do organizatorów:
kontakt@kartacrohna.pl
nr tel: 500 686 926

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050