PO CO CI GMINA?
No właśnie, po co? Czego jako mieszkaniec możesz oczekiwać od tej jednostki samorządu? Czy i jak możesz zmieniać swoją lokalną rzeczywistość w ramach gminy? Jakie masz w niej prawa i jak możesz je realizować?
Na te i wiele innych pytań odpowiada ta inicjatywa, stworzona z myślą o szerzeniu przystępnej edukacji obywatelskiej, po którą sięgnąć może każdy. W jaki sposób?
Pomysłodawczynią i liderką projektu jest Barbara Jaś, a współtworzą go z nią Izabela Żurkowska-Mróz i Aleksandra Surma. “Mamy na celu uświadomienie odbiorcom, że to nie jest obojętne, kto zasiada w radzie gminy i kto jest wójtem oraz że również w czasie trwania kadencji można realnie wpłynąć na pracę rady, burmistrza czy prezydenta. Chcemy, aby odbiorcy naszego projektu otrzymali dawkę wiedzy na temat swojej sprawczości.” podkreśla.
Informacje na ten temat uzyskacie, wchodząc na dedykowany fanpage “Po co Ci gmina?”. Regularnie dostarcza on treści edukacyjne dotyczące wszystkich obszarów działalności, które w polskim systemie administracyjnym są przypisane do kompetencji gminy. Objaśnia i tłumaczy, zwięźle, konkretnie i przystępnie. “Założeniem jest, aby informacje były krótkie, napisane prostym językiem. Chcemy zamieszczać treści dla wszystkich grup wiekowych, które mogą mieć czynne prawo wyborcze w gminie. Jednocześnie informujemy o podstawach prawnych lub źródłach (np. o orzecznictwie) na tyle precyzyjnie, żeby osoba, która chce zgłębić temat 'na serio’, mogła znaleźć istotny materiał źródłowy.” wskazują współtwórcy projektu.
Zapraszamy do obserwowania projektu w mediach społecznościowych! Edukacja obywatelska, dostępna dla wszystkich, włączająca, nie wykluczająca, to nierozłączna część DNA naszego ruchu. Wiedza zbierana w ramach tej inicjatywy będzie również opublikowana w formie serii e-booków, jak również na blogu internetowym. Projekt rozwija się, bądź z nim na bieżąco! Masz pytania bądź chciał(a)byś pomóc w jego realizacji? Napisz na gmina@stowarzyszenie2050.pl.