Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego o drożyźnie w Polsce

19 stycznia 2022
15:53
Woj. kujawsko-pomorskie

W dniu 19 stycznia 2022 roku, w bydgoskim biurze Ruchu Polska 2050, przy ulicy Długiej 64, odbyła się konferencja prasowa, której tematem przewodnim była drożyzna w Polsce.
Z przedstawicielami mediów spotkali się członkowie regionalnej struktury politycznej województwa kujawsko – pomorskiego: Michał Koniuch, Marcin Skonieczka oraz Radosław Rataj.

Pierwszy przemawiający – Michał Koniuch – zwracał uwagę na rosnące w ostatnim czasie ceny artykułów podstawowej potrzeby. Nawiązując do wzrostu cen energii powiedział: „Dlaczego płacimy coraz więcej za prąd? Między innymi dlatego, że Zjednoczona Prawica uważa węgiel za „polskie złoto” i głównie z niego produkuje energię. Wymaga to płacenia coraz większych opłat za prawa do emisji dwutlenku węgla.”

Kolejny uczestnik zabierający głos – Marcin Skonieczka – wójt gminy Płużnica, udowadniał, że PiS jest za drogi nie tylko dla zwykłych obywateli, ale także dla samorządów i przedsiębiorców. „W czasie, gdy w Polsce szaleje największa od 20 lat inflacja, rząd wprowadza eksperymentalne rozwiązania podatkowe (Polski Ład). W dodatku obciążają one głównie przedsiębiorców. Prowadzone przez nich firmy świadczą usługi i sprzedają produkty, w celu osiągnięcia zysku. Rosnące koszty oznaczają więc wyższe ceny. A gdy wszystko drożeje, pracownicy żądają podwyżek. I w ten sposób spirala inflacyjna się nakręca.” Wskazał, iż za koszty błędów (jak np.
druk kart wyborczych) i kar (np. za Turów) PiSu bylibyśmy w stanie wybudować i utrzymać przez dziesięć lat 16 tysięcy przedszkoli lub wybudować 400 szpitali.

Propozycje rozwiązań ze strony Polski 2050 przedstawił Radosław Rataj.W Polsce 2050 wiemy jak to naprawić. Opracowaliśmy między innymi program „Polska na zielonym szlaku” oraz „Plan dla gospodarki”. Do 2030 r. powinniśmy o 45 proc. zredukować emisję gazów cieplarnianych (w odniesieniu do 1990 r.) oraz dojść do 40 proc. produkcji elektryczności z odnawialnych źródeł energii. Do 2040 r. musimy całkowicie odejść od węgla, przy czym największy skok w tym kierunku musimy wykonać dużo szybciej.” Po wystąpieniach prelegenci odpowiedzieli na kilka pytań przekonując, że realizacja ich planu wymaga poparcia Polek i Polaków i o to będą zabiegać. 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050