„Razem dla Rodzin Zastępczych” w kajaku na zakończenie roku szkolnego

21 czerwca 2022
17:00
Woj. mazowieckie, Woj. świętokrzyskie
Razem dla rodzin zastępczych – NOWA EDYCJA

W poniedziałek, 20 czerwca, w podwarszawskim Emowie, nad rzeką Świder, odbył się rodzinny spływ kajakowy, organizowany w ramach projektu “Razem dla rodzin zastępczych”

Jest to kolejna odsłona programu wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050, którzy oprócz całorocznej pomocy edukacyjnej, tj. prowadzenia korepetycji dla dzieci z rodzin zastępczych, oferują pomoc rzeczową i dodatkowe aktywności, odpowiadając na zgłaszane potrzeby. Spływ był także wynikiem wytworzonych relacji pomiędzy członkami Stowarzyszenia, korepetytorami i rodzinami z całej Polski korzystającymi z programu, chęci spędzenia wspólnie czasu i podsumowania roku szkolnego.

W czasie spływu ochotnicy mieli do pokonania około 6 km. W kajakach znaleźli się zarówno najmłodsi, jak i ich starsi opiekunowie. Na Świder wypłynęło w sumie 35 kajaków i kilkadziesiąt osób, a pozostali przygotowywali w tym czasie poczęstunek i aktywności na lądzie. Każde dziecko płynęło z dorosłym opiekunem, w większości byli to zgłoszeni wolontariusze z woj. mazowieckiego, szczególnie ekipa otwocko-falenicka oraz Warszawy, w tym wolontariusze z dzielnic: Mokotowa, Bielan, Ochoty i Włoch. Wśród gości pojawiły się rodziny z Mazowsza, m.in. Żyrardowa, ale także z Łodzi, a nawet z… Koszalina.

„Takie wydarzenia jak to dają poczucie, że oddolnie i razem można naprawdę zmieniać rzeczywistość. Wszyscy po spływie jesteśmy naładowani pozytywnymi emocjami i mamy więcej chęci do dalszych działań, a podziękowania ze strony rodziców zastępczych są najlepszą nagrodą dla nas wszystkich” – mówi Paulina Łączyńska, inicjatorka “Razem dla rodzin zastępczych”, współorganizatorka spływu i wolontariuszka z woj. mazowieckiego.

Biorąc pod uwagę doświadczenia pandemiczne, jak i dobiegający końca rok szkolny, możemy śmiało mówić o społeczności, która wytworzyła się wokół “Razem dla rodzin zastępczych”. Sam program jest jednym ze sztandarowych projektów Stowarzyszenia Polska 2050. 

“Temat rodzinnej pieczy zastępczej jest mi bliski” – dodaje Agnieszka Spodarek, koordynatorka ogólnopolska programu. “Pomagamy na różne sposoby, organizujemy korepetycje online dla dzieci, ale też robimy zbiórki witamin i suplementów dla dzieci, a dziś tworzymy integracyjne spotkania, jak ten spływ. Czekało na nas ognisko, własnoręcznie przygotowane gofry, naleśniki i lemoniada, gry, a nawet koncert skrzypcowy Katii, uchodźczyni z Ukrainy, która znalazła się w Polsce dzięki wolontariuszom. Dzieci dostały upominki, a my nagrodę w postaci ich uśmiechu. Takie chwile dają nam ogrom satysfakcji” – komentuje i zaprasza na kolejny piknik, który odbędzie się już 2 września w okolicach Twierdzy Modlin.  

Szczególne podziękowania kierujemy do Marioli Kawęckiej za pomoc w organizacji spływu, Agnieszki Łokaj i Ani Lange, Doroty Cichockiej za transport, Elżbiety Góry i ekipy z powiatu otwockiego, Andrzeja i Hani Sławińskich z Klubu Seniora Polska 2050 za przygotowanie posiłków, Katarzyny i Darka Munio za zapewnienie zabezpieczenia technicznego w kajakach, Grażyny Kuny z woj. świętokrzyskiego za oprawę fotograficzną, Iwony Wołosz i Катерина Стельмашук za koncert skrzypcowy, Jarosława GarnkaPatrycji Waszkiewicz, Celiny Niwald za organizacje atrakcji dla dzieci, Marty Relich, Macieja Wasilewskiego za przygotowanie ogniska, Jarosława Wacha

Dodatkowo, w zeszłym, jak i w tym roku nasz oddział świętokrzyski zorganizował na Dzień Dziecka piknik “Tak! dla rodzin zastępczych” w Kielcach, o czym pisaliśmy tu.

“Takie spotkania nie tylko dodają motywacji do dalszego rozwoju projektów Polski 2050, ale integrują wolontariuszy i członków Stowarzyszenia. Okres letni daje przestrzeń do działań pomiędzy poszczególnymi ekipami w obrębie województwa, jak i ponadregionalnie, możemy się wzajemnie inspirować. Obecnie dzieje się to też dzięki letniej kampanii “Stąd jesteśmy”, w czasie której działacze Ruchu organizują spotkania, wyjścia, akcje na terenie gmin w całej Polsce” – komentuje Katarzyna Suwała z Zarządu Stowarzyszenia i uczestniczka spływu.  

Owocem działań wolontariuszy, a także chęci poprawy systemowej, związanej z prawnymi kwestiami rodzinnej pieczy zastępczej, nasz zespół, wzbogacony o ekspertów ze Strategii 2050 opracował postulaty zmian, o których można przeczytać tu. Ostatnio, w związku z przebywającymi w Polsce dziećmi z Ukrainy, Jerzy Jończyk opublikował artykuł na temat wyzwań i próby systematyzacji rozwiązań dla pieczy zastępczej uwzględniające aspekt uchodźczy. Publikację można znaleźć na stronie Strategii 2050

Spływ w Emowie odbył się dzięki uprzejmości Jana Bełdyckiego i wypożyczalni Riversquad k. Otwocka. 

Autor tekstu: Katarzyna Suwała

 

 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050