“RAZEM DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH” w Kielcach

15 maja 2023
Woj. świętokrzyskie

Bezdyskusyjnym prawem każdego dziecka jest wychowywanie się w rodzinie, otrzymywanie odpowiednich wzorców oraz budowanie relacji potrzebnych do bezpiecznego dorastania. W ramach akcji naszego Stowarzyszenia “RAZEM DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH” wspieramy system pieczy zastępczej, a szczególnie dzieci trafiające do rodzin zastępczych, które w większości doznały traumy. Dlatego zasługują one na naszą szczególną uwagę i stworzenie bezpiecznego środowiska, jakim jest dom.

Już po raz trzeci w niedzielę 14.05.2023 w Parku Miejskim w Kielcach, Grażyna Kuna – koordynatorka regionalna akcji „Razem Dla Rodzin Zastępczych”,  zorganizowała wraz z członkami i wolontariuszami Stowarzyszenia Polska 2050 piknik promujący ideę rodzicielstwa zastępczego. Tego dnia inicjatywie sprzyjała nawet piękna słoneczna pogoda.

W trakcie pikniku można było spotkać się  i poruszyć problemy i troski, z jakimi często muszą zmierzyć się rodziny czy dzieci z pieczy zastępczej . Mama zastępcza Iwona Zagórska opowiedziała o blaskach, ale też o cieniach życia swojej rodziny w polskim systemie, który nie sprzyja rodzinom zastępczym.
– Wychowanie dzieci to najwspanialsza przygoda. Nagrodą jest uśmiech dziecka i to, że dzieci zaczynają sobie radzić w życiu. Jednak  rodziny zastępcze powinny otrzymywać pomoc od państwa, a z tym bywa różnie. Gdyby nie organizacje, które pomagają, to nie byłoby nam kolorowo – powiedziała pani Iwona.
Pani Beata Rogowska – dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach podziękowała Stowarzyszeniu 2050 za to, że promujemy rodzicielstwo zastępcze na terenie miasta Kielce.
Rodzin zastępczych ciągle brakuje. W ramach działań ośrodka poszukujemy rodziny, gotowe zaopiekować się dziećmi, które wymagają natychmiastowej interwencji oraz szybkiego zabrania ze swoich rodzin biologicznych” – zaapelowała pani dyrektor.
Natomiast Grażyna Kuna przedstawiła działania, jakie podejmuje Stowarzyszenie Polska 2050 w Kielcach w zakresie wsparcia rodzin zastępczych. Dzieciom już kolejny rok są udzielane korepetycje. W ramach akcji świątecznych prezentów dla dzieci przeprowadzona została akcja witaminowa. Wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w odnowieniu placu zabaw dla Pogotowia Rodzinnego w Kielcach, jak również wyremontowali mieszkanie dorosłego dziecka.
Jesteśmy dumni ze zmiany systemowej, która miała miejsce dzięki naszemu zaangażowaniu, tj. 5-ciokrotne obniżenie ceny basenu dla dzieci z rodzin zastępczych w Kielcach i okolicach (Zarządzenie nr 37/2022 Prezydenta m. Kielce) – zrelacjonowała Grażyna Kuna.

W trakcie pikniku nie zabrakło atrakcji dla tych młodszych i tych starszych uczestników. A „menu” kulturalne było bardzo szerokie. Fantastyczne pokazy zorganizowały:
– Magifly – szkoła akrobatyki powietrznej Magdaleny Czarny, Mistrzynie Polski,
– Caramelo Szkoła Tańca Klaudii Kundery z tańcami kubańskimi,
– Daria Szymańska (nasza wolontariuszka z Kielc) i Veronika Mytiuk ze Lwowa – zaprezentowały koncert wokalny.

Poza tym odbył się pokaz piesków do adopcji ze schroniska w Dyminach, malowanie twarzy, bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną, rozgrywki bocci. Nie zabrakło słodyczy i soczystych jabłek.

Piknik objęty został patronatem honorowym Prezydenta Miasta Kielce oraz wzbudził duże zainteresowanie lokalnych mediów tematyką rodzin zastępczych. Imprezę medialnie wsparli: Echo Dnia Kielce, TV Świętokrzyska oraz Radio Rekord.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali w organizacji pikniku, a także lokalnym sponsorom.

Z Twoją pomocą możemy zagwarantować wsparcie dla kolejnych potrzebujących dzieci. Wesprzyj nasze działania!