Rok akcji pomocowych na Pomorzu

12 sierpnia 2022
14:36
Woj. pomorskie

Aktywność wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 na Pomorzu koncentruje się wokół dwóch głównych tematów – ekologii i pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Miniony rok okazał się wyjątkowo wymagający szczególnie w tej drugiej dziedzinie. Pomocy wymagali uchodźcy przekraczający nielegalnie granicę Polski z Białorusią. Osoby w kryzysie bezdomności i chroniące się w Domach Pomocy Społecznej, dla których zima zawsze jest bardzo trudnym okresem. Końcówka zimy przyniosła wojnę u naszych sąsiadów i kolejną falę uchodźców wymagających wsparcia w bardzo szerokim zakresie. 

Pierwsza akcja pomocowa pomorskich wolontariuszy przed minioną zimą ruszyła już w połowie września. Zespół do spraw społeczno-pomocowych Polska 2050 Pomorskie rozpoczął wtedy zbiórkę na rzecz osób w kryzysie bezdomności z ośrodka Ostoja w Kartuzach. W tej akcji skoncentrowano się na artykułach higienicznych i medycznych.

Pod koniec września wolontariusze z powiatu starogardzkiego wzięli udział w III pikniku charytatywnym „Kociewiacy dla Hospicjum”. Podczas pikniku zbierano fundusze na utrzymanie grupy wsparcia dla rodzin pacjentów hospicjum i tych po stracie bliskich osób, a także na utworzenie bezpłatnej wypożyczalni sprzętu medycznego dla pacjentów hospicjum. Przedstawiciele Polska 2050 wsparli tę inicjatywę z maksymalnym zaangażowaniem w organizację, m.in. prowadząc piknik ze sceny i sprzątając po wydarzeniu, które miało miejsce w Parku Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim.

Beneficjentami październikowej zbiorki były osoby w kryzysie bezdomności, które potrzebowały ciepłej odzieży i obuwia zimowego. Dary zostały przekazane potrzebującym 30 października podczas akcji Zupa Chylońska w Parku Kilońskim w Gdyni. Udało się zebrać znaczne ilości odzieży wierzchniej, czapek, szalików, ciepłych swetrów, polarów, spodni, skarpet oraz butów i przygotować do zimy 50 osób znajdujących się w kryzysie bezdomności.

Zakończenie październikowej akcji nie oznaczało jednak przerwy w niesieniu pomocy potrzebującym. Kilka dni przed jej zakończeniem ruszyła kolejna akcja pomocowa na rzecz osób w kryzysie bezdomności, tym razem z inicjatywy wolontariuszy z powiatu wejherowskiego. Znowu zbierane były środki higieniczne i elementy ciepłej odzieży. Paczki zostały przekazane 25 listopada na ręce Emilii Marzejon, zastępcy dyrektora wejherowskiego MOPSu, a kolejne – pod koniec listopada w ramach prowadzonej równolegle akcji „paczka od św. Mikołaja” dla Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie gdzie trafiły kawy, czekolady, chusteczki nawilżone, mydła antybakteryjne i zwykłe oraz żele do kąpieli.

Tuż po zakończeniu mikołajowej akcji w Wejherowie, ruszyły identyczne w Tczewie, Gdyni i Starogardzie Gdańskim. Wszystkie zakończyły się tuż przed Świętami. Do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Damaszce i Gdyni oraz dwóch DPS-ów w powiecie starogardzkim trafiły paczki przygotowane osobno dla kobiet i mężczyzn oraz świąteczne życzenia dla każdego.

Równolegle do akcji na rzecz osób w kryzysie bezdomności trwała, prowadzona bardzo dyskretnie z uwagi na nieprzychylność rządu, zbiórka na rzecz uchodźców przekraczających polsko-białoruską granicę. Zbiórka prowadzona pod hasłem „Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa” prowadzona była wyłącznie w naszym środowisku i obejmowała ubrania, lekarstwa i inne dary dla potrzebujących i marznących na granicy polsko-białoruskiej. Dary zostały zawiezione na granicę przez dwójkę liderów powiatowych i przekazane organizacji zajmującej się dotarciem do ludzi zagubionych w przygranicznych lasach.

Zwieńczeniem akcji pomocowych organizowanych w 2021r. było uruchomienie tuż przed Świętami społecznej lodówki w Pruszczu Gdańskim przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Wolontariusze Polska 2050 nie tylko zakupili i ustawili lodówkę, w której jedni mogą zostawiać nadmiar jedzenia, a inni brać je, gdy im go brakuje, ale także obudowali lodówkę specjalną szafką, chroniącą urządzenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz umożliwiającej pozostawianie także produktów, których nie przechowuje się w lodówce.

Nowy rok przyniósł kolejne zbiórki i akcje pomocowe. Styczeń zaczął się od wspólnego kolędowania z podopiecznymi schroniska w Koleczkowie, połączonego z wręczeniem noworocznych upominków każdemu z 45 podopiecznych. Następnie prowadzone były zbiórki na rzecz Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt REKS, OTOZ Animals schroniska dla bezdomnych zwierząt w Starogardzie Gdańskim oraz pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Wszystko zmieniło się 24 lutego, gdy armia rosyjska zaatakowała Ukrainę. Z dnia na dzień skala pomocy, którą zaczęli udzielać wszyscy Polacy wzrosła wielokrotnie. Pomorscy wolontariusze Polska 2050 włączyli się w akcję Gdańsk Pomaga i uruchomili w siedzibie Stowarzyszenia punkt zbiórki darów dla Ukraińców. Na naszej witrynie zawisła ukraińska flaga, a w środku zaczęły się piętrzyć stosy kartonów z żywnością, środkami higienicznymi i medycznymi, ubraniami i zabawkami. Codziennymi gośćmi naszego biura stali się ludzie uciekający z całej Ukrainy przed okropnościami wojny. 

Biuro codziennie odwiedzało kilkadziesiąt osób. Z częścią z nich zdążyliśmy się zaprzyjaźnić w czasie gdy powoli organizowali swoje nowe życie w Trójmieście. Często były to wielopokoleniowe i wielodzietne rodziny, które potrzebowały nie tylko doraźnej, materialnej pomocy, ale także bardziej doradczej, związanej z procedurami administracyjnymi. Włączyliśmy się też w akcję uczenia przybyszy języka polskiego, a nawet kupowaliśmy przez Internet bilety wstępu do kijowskiego ZOO, żeby pomóc utrzymać je w okresie, gdy było niedostępne dla zwiedzających. 

Na naszą pomoc mogły liczyć także zwierzęta, które przyjechały do Polski wraz z uchodźcami. W kwietniu zorganizowaliśmy w naszym województwie zbiórkę na rzecz schroniska OTOZ Animals oddział Słupsk, które opiekuje się takimi zwierzętami.

Nie zapomnieliśmy też o osobach, którym już wcześniej pomagaliśmy. Ekipa Polska 2050 z powiatu wejherowskiego postanowiła w nietypowy sposób wesprzeć opiekunów z DPS w tym mieście i przygotowała dla ich podopiecznych słodki poczęstunek. Były to samodzielnie wykonywane przez naszych wolontariuszy ciasta. Radość i wzruszenie nawet z tak drobnego gestu była wśród mieszkańców domu ogromna.

Z podobnym wsparciem miesiąc później wystąpili wolontariusze z Trójmiasta, którzy postanowili umilić Dzień Mamy kobietom w kryzysie bezdomności przebywającym w Domu Samotnej Matki w Gdańsku. W ten piękny majowy dzień trafiły do nich domowe wypieki przygotowane przez naszych wolontariuszy, którymi w dniu swojego święta samotne mamy mogły osłodzić sobie czas przy filiżance kawy.

Pomorscy wolontariusze Polska 2050 pokazali w minionym roku, że takie pojęcia jak: braterstwo, wrażliwość, solidarność, empatia, konsekwencja i współczucie nie są im obce. Nie tylko wytrwale i poświęcając wiele energii i czasu pomagają tym, którzy potrzebują wsparcia, ale także nawiązali stałe relacje z instytucjami, które zajmują się tym zawodowo i można się spodziewać, że przed nami kolejny sezon dużej aktywności pomocowej żółtej ekipy z Pomorza.

tekst: Maciej Goniszewski

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050