ROK wsparcia STOWARZYSZENIa POLSKA 2050 DLA UKRAINY
Mija rok od rozpoczęcia pełnoskalowej bestialskiej wojny w Ukrainie. Cywilizowany świat do dnia dzisiejszego nie jest w stanie uwierzyć w to, co wydarzyło się o poranku 24.02.2022 roku. Niestety naoczni świadkowie wtargnięcia Rosjan na terytorium Ukrainy – matki z dziećmi, osoby starsze, studenci – obcokrajowcy czy rezydenci przebywający na terytorium Ukrainy, całymi rodzinami, w dużym popłochu, z całym „dobytkiem” spakowanym w jednej poręcznej walizce, tak aby móc utrzymać psa na smyczy drugą ręką, już drugiego dnia wojny zaczęli docierać do naszych wschodnich granic.
Stowarzyszenie Polska 2050 nie mogło stać i przyglądać się bezczynnie temu narastającemu kryzysowi migracyjnemu. Wszyscy wolontariusze oraz członkowie stowarzyszenia ruszyli na pomoc, organizując mniejsze lub większe akcje pomocowe na terenie całej Polski.
Poniżej prezentujemy podsumowanie roku poprzez pryzmat zorganizowanych akcji, happeningów, udziałów w manifestacjach, marszach solidarności i sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie.
- Już pierwszego dnia wojny wraz z naszymi liderami – Szymonem Hołownią, Michałem Kobosko licznym gronem posłów, wolontariuszy i członków Polski 2050 uczestniczyliśmy najpierw w manifestacji pod Ambasadą Ukrainy, solidaryzując się z naszym napadniętym sąsiadem, a następnie pod Ambasadą Rosji wyrażając nasz sprzeciw wobec wojny.
- W sobotę 14 maja 2022 roku na Skwerze Wolnej Ukrainy, przed Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Krakowie, pojawiły się niebiesko-żółte obrysy ludzkich ciał. To efekt happeningu “Stop wojnie w Ukrainie”, który zorganizowali członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce. Udział w nim wzięły też przedstawicielki ukraińskich matek i kobiet, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w Krakowie. Co ciekawe – zdjęcie członka Stowarzyszenia Polska 2050 woj. małopolskie Norberta Burkowskiego ”Stop war in Ukraine” zostało wyróżnione na międzynarodowym konkursie fotograficznym „Chromatic Awards”. Wydarzenie odbyło się, jako odpowiedź na szokujące zdjęcia z Buczy, gdzie pozostawione na chodnikach ciała zwykłych przechodniów czekały na wyzwolenie z bestialskiej rosyjskiej okupacji. Sylwetki Polaków, Polek i Ukrainek wraz z ich dziećmi odrysowywane były żółtą i niebieską kredą na chodniku pod konsulatem. Symbolika wydarzenia nawiązywała do policyjnych oznaczeń zabójstw dokonywanych na ulicach. Po części artystycznej odbyły się wzruszające przemowy przedstawicieli obu narodów oraz wspólne śpiewanie hymnu oraz ukraińskich pieśni.
- pomoc rzeczowa (zbiórki odzieży, obuwia, pościeli, śpiworów, koców, środków higienicznych oraz żywności o trwałej ważności), wsparcie lokalowe tymczasowe – przyjmowanie uchodźców pod swój dach oraz pośredniczenie w udostępnianiu zaprzyjaźnionych mieszkań, zgłaszających się hoteli.
Największy udział w zakwaterowaniu miały województwa przygraniczne (podkarpackie, lubelskie), ale też mazowieckie. Zakładamy, że dzięki wolontariuszom Stowarzyszenia kilkaset osób znalazło tymczasowe lub trwałe lokum (trwające kilka miesięcy). Wielu natomiast pracowało w punktach recepcyjnych, gdzie pełnili dyżury i wydawali towary pierwszej potrzeby.
Powstało nasze wewnętrzne biuro nieruchomości – baza mieszkań dla przybywających uchodźców, z której mogą skorzystać nieodpłatnie, a dowodziła nim jedna z naszych wolontariuszek z Wołomina. Współpracowaliśmy przez miesiąc (marzec-początek kwietnia) przy tym zadaniu z deweloperami, hostelami, prywatnymi rodzinami i wszelkiego rodzaju ośrodkami, oferującymi noclegi dla uciekających przed wojną.
Jeszcze w lutym spontaniczne zbiórki rzeczowe w Warszawie na Nowym Świece, przy Domach Centrum czy na dworcu Centralnym. Wraz z warszawską Halą Gwardii przez kilka dni prowadziliśmy zbiórkę ubrań, środków czystości oraz żywności.
Opolskie – W ramach akcji #2050mazurków ze słodkimi świątecznymi odwiedzinami byliśmy u naszych przyjaciół z Ukrainy w Ośrodku w Suchym Borze, który wspieraliśmy już wcześniej żywnością, którą pozyskiwali nasi wolontariusze na czele z Anną Hobą.
Dzięki zaangażowaniu Aleksandry Szmajdy oraz innych naszych wolontariuszy, do dyrektora Caritas archidiecezji Samborsko–Drohobyckiej Kościoła Grekokatolickiego, o. Igora Kozankewycza, który udziela dłuższego schronienia uciekającym ze wschodniej Ukrainy – został zorganizowany transport z agregatami, jedzeniem, środkami czystości oraz ze środkami opatrunkowymi. Doczekaliśmy się też szczęśliwego finału przetransportowania do Drohobycza wyposażenia do 3 łazienek – tak bardzo potrzebnych od samego początku wojny.
Akcja “Bobas” dla małych uchodźców przebywających w ośrodku w Nysie – zebrano wiele zabawek. Dzięki wsparciu Małgorzaty Kotkowskiej Stowarzyszenie pozyskało wyprawkę dla mamy oczekującej dziecka. Mieliśmy także swój udział we wsparciu domu dziecka pod Lwowem, dzięki bardzo konkretnej pomocy uzyskanej od wolontariusza.
“Sklep za dziękuję” w biurze w Bydgoszczy oraz tzw. “Szafa pełna dobra” w biurze w Warszawie – to działania skierowane na przekazywanie pomocy rzeczowej uchodźcom przebywającym w Polsce.
W biurach w Warszawie i Bydgoszczy (w tym drugim współpraca ze Stowarzyszeniem Śródmiejskim) udostępniono otwarty magazyn uchodźcom i ich opiekunom, którzy mogli sami wybrać potrzebne im rzeczy. W Bydgoszczy wydawano wszystko to, co dostarczyli do nas darczyńcy, którymi byli zarówno osoby prywatne, wolontariusze, jak i firmy czy instytucje. W sklepie dostępna była odzież, obuwie, artykuły spożywcze, kosmetyki, detergenty, a nawet urządzenia AGD. “Sklep” zakończył działalność w Bydgoszczy na jesieni, w Warszawie w okolicach maja.
Pomoc na przejściach granicznych Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów, Dorohusk (ten ostatni wzięli na siebie Polska 2050 Lubelskie), Krościenko.
Jedną z relacji do obejrzenia pod poniższym linkiem https://stowarzyszenie2050.pl/czas-na-test-wytrwalosci-dzialania-na-rzecz-uchodzcow/
“Grupa lotna” na przejściu w Zosinie, czyli wyjazdy wolontariuszy na czasowy pobyt do pomocy w punktach recepcyjnych przy granicy, głównie w Zosinie.
Centralne działanie Stowarzyszenia zaprezentowane zostały poniżej.
Od pierwszych dni agresji była to grupa ok. 50 osób wymieniająca się rotacyjnie (zwykle co tydzień). Pełnili dyżury i pomagali w punktach recepcyjnych, byli do dyspozycji 24h. Wspólnie z Fundacją Happy Kids i UNGCNP pomogli w bezpiecznym przeprowadzeniu 800 dzieci przez granicę w Dorohusku. Stworzono namiot, w którym wydawano posiłki i potrzebną odzież. Wolontariusze zakończyli działanie punktu w końcu kwietnia. Relacja z namiotu: https://www.facebook.com/watch/?v=5399601886738862
Transport paczek od wolontariuszy Polska 2050 Zagranica. W początku marca pierwszy transport darów z Wielkiej Brytani trafił do Stalowej Woli. Regularnie, przynajmniej raz w miesiącu przygotowane były kolejne, które trafiały zwykle do naszych wolontariuszy z woj. lubelskiego oraz podkarpackiego, którzy rozdysponowują pomoc na miejscu. W pomoc, koordynowaną przez naszą działaczkę Mariolę Prus angażowały się wspólnoty polonijne z różnych stron Wielkiej Brytanii: Londynu, Leeds i Castleford.
Centralnym punktem pomocowym pozostaje Warszawa. To tutaj stworzyliśmy ogromny magazyn, który przyjmował transporty darów ze wszystkich zakątków Polski, a także z zagranicy. Zebraną tak pomoc przekazywano do punktów recepcyjnych, m.in. Global Expo na ul. Modlińskiej czy do punktu w Nadarzynie pod Warszawą. Okazało się to dużym wyzwaniem dla struktur i koniecznością ciągłej rekrutacji wolontariuszy, zajmujących się organizacją transportów oraz pomagających w rozładunkach, załadunkach czy sortowaniu rzeczy. Zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy.
Pomoc na dworcach (głównie Dworzec Zachodni) w ramach wolontariatu Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Ady Porowskiej – punkt przyjęć, powitalny prowiant, pomoc logistyczna. Nasi wolontariusze zajmowali się osobami w potrzebie na dworcach wspólnie z Kamiliańską Misją Pomocy Spolecznej. Organizowali noclegi, kwaterunek, wyżywienie, transport, pracę.
Wolontariat w halach EXPO: PTAK/Modlińska w pierwszych dniach wojny, w tym tłumaczenia. Zaangażowanie w pomoc uchodźcom zmierzającym do Niemiec, Holandii, Włoch, Hiszpanii i Portugali: w najbardziej intensywnym tygodniu działacze z woj. mazowieckiego (około 20 osób) pomogło w relokacji prawie 500 (!) osób.
Działanie w punktach tymczasowych tj. Global Expo na Modlińskiej, największym punkcie recepcyjnym w Nadarzynie pod Warszawą, gminnych i powiatowych ośrodkach recepcyjnych. Przygotowywanie posiłków i pomoc przy ich wydawaniu.
Realizacja grantu na pomoc weterynaryjną w CPH PTAK w Nadarzynie. 15 marca 2022 r. z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pruszkowie rozpoczęło się działanie weterynaryjnego punktu pomocowego dla zwierząt towarzyszących, przywiezionych lub uratowanych z Ukrainy. Mobilny punkt uzupełniał pomoc niesioną uchodźcom w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. W pomoc realizowaną w ramach wolontariatu włączyli się członkowie Stowarzyszenia Polska 2050, wraz z okoliczną przychodnią weterynaryjną. Pomoc obejmowała wsparcie właścicieli, porady medyczne i prawne, leczenie zwierząt, znakowanie, szczepienie, profilaktykę, wystawianie dokumentów przewozowych, a nawet wykonywanie pilnych operacji chirurgicznych.
Stworzenie ulotek w języku ukraińskim jako wsparcie dla uchodźców przebywających w Polsce w tranzycie i zmierzających do innych krajów przyjęć. Sprawdziliśmy możliwości prawne oraz oferowaną pomoc dla uchodźców w ponad 10 krajach.
Remont domu dziecka w Żurawnie, współpracując z lokalną ukraińską administracją. Wolontariusze z oddziału mazowieckiego
zaopiekowali się grupą 106 dzieci z domów dziecka z Mariupolu i Zaporoża. W Żurawnie w woj. Lwowskim dawny pałac Czartoryskich został adaptowany na potrzeby maluchów w wieku 2-6 lat. Wolontariusze przeprowadzili wiele adaptacji i modernizacji, ponieważ pałac był nieprzystosowany do zamieszkania. Zbierano środki na dalszy remont, który pozwoli zaspokoić wszelkie potrzeby bytowe dzieci i ich opiekunów przebywających obecnie na terenie ośrodka. Dostarczono wiele sprzętów AGD, a m.in. Antonina Palarczyk pełniła długofalowo wolontariat na miejscu. Relacja na: https://www.facebook.com/watch/?v=1651834278518842
Paczki “Kobiety kobietom”. Pomysł akcji #KobietyKobietom polegał na stworzeniu paczek dla kobiet po traumach wojny, uciekających przed wojną i oprawcami. Kilka zaprzyjaźnionych osób z Radomia stworzyło i wsparło finansowo pierwsze 40 paczek. Polska 2050 Zagranica również udzieliła wsparcia finansowego na ten cel, a część artykułów higienicznych pochodziły z wcześniej dostarczonej pomocy od naszych darczyńców z Wielkiej Brytanii(https://www.facebook.com/Collection-for-Ukrainian-refugees-109132648362036). Do każdej paczki dokładana była zaprojektowana i sfinansowana przez naszą sympatyczkę sugestywna kartka, symbolizująca solidarność i wsparcie kobiet. Paczki zawierały m.in. podpaski, waciki, żel pod prysznic, balsam do ciała, witaminy dla kobiet, herbatę smakową, zestaw akcesoriów do włosów, skarpety, świeczkę zapachową, mydełko w kostce, myjkę, małe kosmetyki – miniaturki, krem do twarzy lub pomadkę. Około 100 paczek trafiło Drohobycza, gdzie przebywały przesiedlone kobiety z niedawnych terenów walk obwodu kijowskiego.
Przekierowanie akcji “Możemy i pomożemy mówić po polsku” na korepetycje i konwersacje dla Ukraińców, chcących nauczyć się języka polskiego. Kilkunastu wolontariuszy zaangażowało się online, w tym pojedyncze lekcje odbywają się do tej pory w biurze mazowieckim.
Wsparcie i konsultacje prawne, których koordynatorką była Agnieszka Tkacz ze Stowarzyszenia w woj. opolskim. Szczególnie w pierwszym miesiącu wiele kwestii formalnych nie było jeszcze znanych. Zespół kilku prawników próbował wesprzeć wolontariuszy Polski 2050, do których zwracali się uchodźcy. Na kanwie tych opracowań powstały ulotki dla przybywających do Polski. Agnieszka okazała się również nieoceniona w przypadku odpraw celnych transportów z zagranicy, które przejmowali nasi wolontariusze w Polsce.
Powstały również komunikaty – na kształt kampanii informacyjnej – informowanie jak zarejestrować swój pobyt, jaki zakres świadczeń socjalnych uchodźcy mogą uzyskać w kraju, do którego są relokowani z Polski, jak funkcjonują szkoły, do których pójdą ich dzieci itd. Zależało nam bardzo na tym, aby uchodźcy dokonywali świadomych wyborów tu w Polsce, ale też mieli wsparcie za granicą po przyjeździe.
W trakcie spotkania Szymona Hołowni, działaczy, liderów i wolontariuszy z rodzinami ukraińskimi w warszawskim Domu Inicjatyw Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy” rozmawiano o potrzebach i planach rodzin ukraińskich, które zamieszkały w Polsce.
Zbiórka na portalu Pomagam.pl “Razem dla uchodźców z Ukrainy” , data rozpoczęcia zbiórki: 01.03.2022, zaowocowała pozyskaniem ponad 30 tys. PLN. Pozyskane środki zostały dane na:
- Działania grupy lotnej na granicy (głw. paliwo i artykuły spożywcze)
- Kamizelki odblaskowe dla wolontariuszy w całej Polsce 200 sztuk
- 200 kompletów pościeli (woj. dolnośląskie)
- ulotki informacyjne dla Uchodźców
- koszty transportu darów do Hrubieszowa (małopolskie)
- zakup paliwa w celu dowozu darów do ośrodków pobytu uchodźców i na granicę oraz na zakup żywności (podkarpackie)
- start paczki dla dzieci i dorosłych na przejściach granicznych oraz ulotki informacyjne (podkarpackie)
- wydruk książeczek dla dzieci i kolorowanek, zakup materiałów na spotkania integracyjne (kujawsko-pomorskie)
- remont i wyposażenie sali do nauki j.polskiego dla uchodźców (Warszawa)
- Zakup artykułów szkolnych (zeszyty, piórniki i ich wyposażenie) dla dzieci ukraińskich przebywających w Szczecinie
Obecnie przeprowadziliśmy około 20 warsztatów (pierwsze jeszcze w grudniu 2022), około 6500 świec wykonanych i większość już trafiła na front. Zaangażowało się w warsztaty liczne grono wolontariuszy i członków Ruchu Polska 2050 z 10 województw.