Rusza pierwsza edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Polska 2050

16 września 2022
12:22
Woj. małopolskie

Stowarzyszenie Polska 2050 we współpracy z Instytutem Strategie 2050, rozumiejąc rosnące potrzeby związane z aktywizacją polskich Seniorów, opracowało pierwszy w Polsce, adresowany do beneficjentów systemu emerytalnego, nowoczesny koncept Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czwartek 15 września 2022 r została zainaugurowana w Pruszkowie pierwsza  edycja UTW, a wykład inauguracyjny pt. “Społeczeństwo Obywatelskie”  wygłosił Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050

Przyszłe wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą prowadzone w małych i średnich miastach Polski w systemie hybrydowym (transmisja online w czasie rzeczywistym). Uczestnictwo jest bezpłatne, a certyfikat zaliczenia roku słuchacze uzyskiwać będą poprzez uczestnictwo w 80 % zaplanowanych zajęć. Tematyka wykładów zatwierdzana będzie przez Radę Programową złożoną z członków środowisk akademickich i specjalistów w dziedzinach związanych z aktywizacją społeczną seniorów. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w wykładach osobiście lub lub zdalnie “on line”.

W roku akademickim 2022/2023 tematem przewodnim jest „Społeczeństwo Obywatelskie”. Idea ta doskonale koreluje z misją UTW 2050, której celem jest budowanie świadomości seniorów w zakresie podstawowych wyzwań społeczeństwa obywatelskiego w pierwszej połowie XXI wieku. W gronie wykładowców UTW 2050 znajdą się m. in. europosłanka Róża Thun, generał Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku – dr. Mirosław Różański, a także znakomity specjalista systemów emerytalnych prof. Paweł Wojciechowski.

Poniżej krótki wywiad z Andrzejem Sławińskim  – ogólnopolski koordynator  Klubów Seniora Polska 2050 oraz Romanem Mazurem (Polski Instytut na Obczyźnie w Londynie) – pomysłodawcami i organizatorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jaka jest geneza Uniwersytetu Trzeciego Wieku ?

Andrzej Sławiński: Nasze debaty pokazał, że seniorzy chcą być aktywni społecznie i obywatelsko. Wielu z nas kończąc aktywność zawodową szuka możliwości bycia potrzebnym dla społeczeństwa. Przypomnę hasło przewodnie debat „Seniorzy mają głos nie tylko na wyborach”. Tak, chcemy zabierać głos, chcemy być aktywni w Radach Seniorów różnego szczebla, chcemy  pomagać innym i dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Do tego jest potrzebne przygotowanie merytoryczne, potrzebne są dyskusje by móc wypracowywać dobre rozwiązania.

Propozycja Romana Mazura z Polskiego Instytutu na Obczyźnie w Londynie o powołaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2050 była strzałem w dziesiątkę, gdyż stwarza organizacyjne ramy wyjścia na przeciw aktualnym potrzebom seniorów. Te potrzeby będą gwałtownie rosnąć, bo jest nas już ok 25% w społeczeństwie, a w 2050 będzie ponad 40%.

Co jest innowacyjnego w UTW, organizowanego przez Polska 2050?

Roman Mazur: UTW 2050 to pierwszy nie tylko ogólnopolski, ale europejski Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonujący w trybie hybrydowym. Oznacza to, że do nas można przyjść na świetny wykład np. w Pruszkowie, jak również połączyć się z innego miasta, a nawet kraju, np. Wielkiej Brytanii czy USA.

Czym kierowaliście w doborze tematów?

Roman Mazur: Dobór tematów to bardzo konkretna odpowiedź na potrzebę aktywizacji społecznej seniorów. Zależy nam na pokazaniu, że wiedza to czynnik niezbędny w sprawnym ich funkcjonowaniu oraz łączący seniorów ze społeczeństwem jutra.

 Skąd pomysł na temat tegorocznej edycji w kierunku społeczeństwa obywatelskiego?

Andrzej Sławiński: W czasie tak głębokiego kryzysu demokracji odpowiedź jest oczywista. Nie ma DEMOKRACJI bez demokratów. Nie pomogą żadne, nawet najlepsze, zapisy w konstytucji, ustawy czy inne regulacje prawne, jeśli nie będzie SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO. Jeśli chcemy aby organizacja Państwa Polskiego z jego wszystkimi strukturami wróciła na właściwe tory – musimy włożyć wielki wysiłek w edukację. Jest to wielkie zadanie dla seniorów bo my patrzymy z perspektywą na wiele zjawisk społecznych. Pamiętamy jeszcze wypaczenia czasów komunistycznych.

Jak ta wiedza może się przysłużyć seniorom?

Roman Mazur: Nie tylko w Londynie, ale i w całej Wielkiej Brytanii seniorzy wracają do nauki, bo długość życia na emeryturze znacząco wzrosła. Prowadzą oni badania, tworzą nowe firmy. My w Polsce również będziemy zachęcać i inspirowania do aktywności społecznej. Podajemy rękę na pierwszym etapie poważnych zmian w życiu seniorów, aby ułatwić ich pokonanie. W grupie osób w podobnym wieku, o podobnej wrażliwości społecznej zawsze raźniej.

Więcej informacji na stronie https://stowarzyszenie2050.pl/projekt/uniwersytet-trzeciego-wieku-2050

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050