Sadzimy lasy kieszonkowe w Grodzisku Mazowieckim

24 kwietnia 2023
Woj. mazowieckie
Lasy Miyawaki, bardziej swojsko – lasy kieszonkowe szybko rosnące. Miejskie strefy bioróżnorodności, o bardzo dużym zagęszczeniu – nawet do 7 drzew/krzewów na 1m2. Te leśne siedliska ze zróżnicowaną zielenią chłodzą, wpływa korzystnie na mikroklimat, ale też magazynują wodę opadową. Zagajniki gwarantują doskonałą symbiozę pomiędzy pożytecznymi owadami jak również coraz rzadszym gatunkami ptaków śpiewających.
Gdzie mogą powstać ? Już na działkach wielkości kortu tenisowego tj. Ok 250 m2 , niezagospodarowanych miejskich trawnikach czy zdegradowanych obszarami pomiędzy osiedlami.
Polska 2050 Powiat Grodziski wspólnie z Urzędem Miasta w Grodzisku Mazowieckim i partią Zieloni Grodzisk Mazowiecki 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi zorganizowali akcje sadzenia lasów kieszonkowych wraz z zbiórką elektrośmieci, za które mieszkańcy otrzymywali sadzonki drzewek czy pachnące zioła, przygotowane przez członków Stowarzyszenia Polska 2050.
– Jesteśmy dumni z faktu, że mogliśmy w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska i wzmocnić naszą relację z naturą.  Sadzenie drzew to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na walkę z globalnym ociepleniem, a także na poprawę jakości powietrza.
Dziękujemy wszystkim za aktywnie spędzony razem dzień i za ogromne zaangażowanie- powiedziała Hanna Kaczorowska, przewodnicząca koła Stowarzyszenia Polska 2050 w powiecie Grodziskim.
Dzień Ziemi w Grodzisku Mazowieckim
Czy lasy kieszonkowe są panaceum na coraz częściej dotykającą polskie miasta betonozę ? Z pewnością nie, ale obok innych działań ekologiczno-społecznych są istotnym element aktywności na rzecz osiągnięcia ekologicznego dobrostanu przestrzeni dookoła nas.