Spichlerz pomysłów na finanse samorządów w kryzysie

27 października 2022
13:44
Woj. pomorskie

26 października w klimatycznym Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie odbyło się spotkanie mieszkańców, samorządowców i społeczników dotyczące finansów samorządu w czasach kryzysu. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Polska 2050 Powiat Kartuski. Spotkanie w imieniu organizatorów prowadził przewodniczący Komisji budżetowej gminy Żukowo, Jacek Fopke, który we wstępie nawiązał do idei regionalizmu/krajowości Lecha Bądkowskiego i zasady subsydiarności. Zasadniczą część spotkania wypełniła prezentacja dr. Patryka Kaczmarka z Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Strategie 2050, dotycząca wyzwań finansowych samorządu związanego z sytuacją wojenną, inflacyjną i reformą podatkową.

„Rząd i samorząd, szczególnie w sytuacji kryzysowej powinny zachowywać się jak zgrane małżeństwo, które wspólnie dba i troszczy się o własne relacje i o najbliższych, których ma pod opieką – tj. mieszkańców ” – powiedział dr Patryk Kaczmarek.

Podczas spotkania podkreślono rolę wspólnoty, którą powinno tworzyć państwo z samorządem, a także samorząd z mieszkańcami – co odgrywa szczególną rolę w sytuacji kryzysu, z którym w najbliższych miesiącach będziemy się zmagać w wielu obszarach. Gościem specjalnym spotkania był burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski, który podkreślił fakt, że Gmina Żukowo przygotowała się relatywnie dobrze na obecny kryzys – generując nadwyżki budżetowe w poprzednich latach, które teraz może wykorzystać na inwestycje. Ostatnim punktem spotkania była konstruktywna dyskusja uczestników z różnych rejonów województwa (m. in. Lęborka, Kościerzyny, Gdyni, Gdańska i Rumi) i wymiana wzajemnych poglądów i doświadczeń. Uczestnicy wspólnie uznali, że tylko w dialogu z mieszkańcami i tworzeniu wspólnoty tkwi klucz do poradzenia sobie z sytuacją kryzysową, a rolą Rządu jest zapewnić samorządom odpowiednie środki finansowe, w tym powiększając dochody własne gmin.

 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050